Program letošní edice litoměřické přehlídky, jež proběhne mezi 21. a 24. srpnem, si pohrává s tématem reality a variacemi jejího nazírání.
Již poosmé - tentokrát v osmém měsíci osmého roku - proběhne v „srdci Českého středohoří", malebném severočeském městě Litoměřice, tradiční filmový festival. Promítané snímky se budou věnovat především rozporům snů a skutečnosti, střetům realit člověka a přírody, ale také kolizím politických či uměleckých idejí a jejich prosazování. Přehlídku odstartuje předpremiéra francouzského titulu Strach(y) ze tmy, jež byla diváckým objevem letošního ročníku festivalu animovaných filmů AniFest v Třeboni.
Návštěvníci se mohou rovněž těšit na díla momentálního losangeleského rezidenta Wernera Herzoga Fitzcarraldo a Můj milovaný nepřítel-Klaus Kinski, izraelský snímek letošního karlovarského porotce Ariho Folmana Svatá Klára nebo německý, na Oscara nominovaný titul z 90. let, Za hranicí ticha režisérky Caroline Linkové. Ojedinělým činem bude kompletní uvedení sci-fi trilogie Válka světů: Příští století polského tvůrce Piotra Szulkina.
Nepokrytě meditativní rozměr
Jedním z vrcholů celého festivalu bude bezpochyby formálně výrazný snímek mladého maďarského režiséra Benedeka Fliegaufa Mléčná dráha (2007). Dílo, jehož podtitul zní „ambientní film", jako by představovalo první bytost nového druhu. Zenová instalace, v níž takřka nezazní mluvené slovo ani tón hudby, sestává z pouhých deseti přibližně stejně dlouhých záběrů, v nichž se kamera ani na okamžik nepohne. Dílčí scény z každodenního života, ohraničeny časoprostorem jediného dne, nabírají díky své délce, důsledné obsahové záhadnosti a hypnotizujícímu mixu reálných zvuků nepokrytě meditativní rozměr. Autorova režijní brilance je pak patrná hlavně ve výtvarně nápaditých kompozicích s patřičnou hloubkou pole, sofistikovaném zasazení předmětů a postav do plenéru i v práci s proměnami barevného spektra.
Z dokumentárních děl bude v Litoměřicích připomenuta působivá filmová esej Klíč k určování trpaslíků (Martin Šulík, ČR, 2002) nebo politický snímek Tomáše Kudrny Vládneme, nerušit. Komponované bloky budou letos věnovány fenoménům anime a kyberpunku, které návštěvníkům náležitě objasní filmový teoretik Kamil Fila. Do festivalového dění se v tomto roce nově zapojí Knihovna K. H. Máchy (přímo na litoměřickém náměstí), kde budou promítána pásma krátkých studentských a dokumentárních filmů včetně programu pro děti.
Foto: archiv