Neobvykle rozkročený do dvou vzdálených měst bude letošní osmý ročník mezinárodního festivalu animovaných filmů. Tento víkend se bude konat v Třeboni (1. - 4. května), následující v Teplicích (7. - 10. května).
Organizátoři přitom slibují, že o to podstatné nebudou ochuzeni diváci ani v jednom městě. Do tradiční Třeboně, kde festival probíhal v minulých letech, jsou sice opět umístěny hlavní soutěžní sekce krátkých a celovečerních filmů a vyhlášení jejich výsledků, nicméně také v Teplicích, které jsou zaměřeny hlavně na studentskou tvorbu a na děti, budou k vidění všechny soutěžní snímky. Třeboň má být podle organizátorů místem setkání filmových profesionálů, Teplice jsou určeny mladým tvůrcům a široké veřejnosti.
Drsné obrázky i slova
Divácky nejatraktivnější bude tradičně soutěž celovečerních filmů, co do počtu ovšem jako obvykle skromná. K vidění budou tři snímky - černý humorista a mistr krutého gagu Bill Plympton nazval svůj poslední snímek Idioti a andělé a inspiroval se detektivní drsnou školou, spaghetti westerny či Charlesem Bukowským. Velmi drsný (použitou animací i hustotou vulgárních výrazů) je i španělský zástupce Krize masožravců (režie Pedro Rivero), jehož zápletka je postavena na „vegetariánském paktu", který zakazuje zvířatům navzájem se požírat. Trojici doplňuje hravá a muzikálová verze Rámajány od Američanky Niny Paleyové nazvaná Sita zpívá blues. Mimoto se budou promítat i další celovečerní filmy, od těch, které si již získaly oblibu a věhlas i u nás (Valčík s Bašírem, Wall-I), až po u nás neuvedené japonské snímky Tokyo Marble Chocolate (režie Najoši Šiotani, 2007) a dvě starší fantasy klasika Hajao Mijazakiho Nausicca z Údolí větrů (1984) a Zámek v oblacích (1986).
Krátkých filmů bude soutěžit na padesát, včetně letošního oscarového vítěze Dům z malých kostek (natočil jej Japonec Kunio Kato), Plymptonovy provokativní grotesky Santa: fašistická léta, novinky uznávaného Estonce Pritta Pärna (Život bez Gabriely Ferri) a několika českých zástupců, z nichž nejvíce se očekává od Kristiny Dufkové (Usnula jsem) a Magdaleny Bartákové (Zahrada uzavřená). České filmy mají navíc samostatnou soutěžní sekci, v níž se objeví nečekaných 75 většinou kratičkých titulů; značnou část z nich tvoří dvouminutovky televizní série Evropské pexeso.
Samostatné sekce jsou věnovány italskému animovanému filmu a dílu Eduarda Hofmana; k výročí dvaceti let pádu železné opony připravili Jiří Kubíček a Edgar Dutka pásmo nazvané Svoboda animace - uvedeny zde budou snímky vzniklé v éře socialistického Československa a cenzurou zakazované či různě upravované (mj. Trnkova Ruka, Švankmajerovy Možnosti dialogu či Koutského Katastrofy). Anifest také podpoří vznikající snímky v rámci programu Nová animovaná tvorba, přihlášky lze podávat právě od zahájení festivalu.
Akreditace na festivalové dění v obou městech stojí 500 Kč, do jednoho 300, přičemž pro akreditované je přípraven i bezplatný odvoz autobusy z Prahy do Třeboně i Teplic.
Zdroj foto: Anifest