Sláva filmů
Vítězem Oscarů drama o otrocích, oceněn i film o rodačce z Prahy
03.03.2014 06:11 Aktualizováno 03.03. 08:53
Bez překvapení skončil v noci na pondělí 86. ročník udělování amerických filmových cen Oscar. Ocenění za nejlepší film získal jeden ze spolufavoritů, syrové drama ze života amerických otroků 12 let v řetězech. Nejvíce prestižních sošek - sedm - posbírali tvůrci vesmírného thrilleru Gravitace, který bodoval především v technických kategoriích. Alespoň malou radost pro Česko představuje úspěch britského dokumentu o osudech pražské rodačky Alice Herzové-Sommerové.
Historický film 12 let v řetězech se stal vůbec prvním snímkem s nejvýznamnějším oscarovým vavřínem, který režíroval filmař tmavé pleti. Brit Steve McQueen v něm vylíčil osudy původně svobodného černocha Solomona Northupa, který prožil 12 let v otroctví na americkém Jihu. Do souboje o Oscary vstupoval s devíti nominacemi a nakonec v zisk ceny proměnil tři z nich; připsal si také Oscara za nejlepší scénář podle předlohy a pro herečku ve vedlejší roli, kterého si odnesla Keňanka Lupita Nyong'oová.
"Každý si zaslouží nejen přežít, ale žít. To je to nejdůležitější poselství Solomona Northupa," prohlásil v děkovné řeči McQueen. Cenu věnoval všem, kteří trpěli nebo trpí v otroctví. Ještě o jednu nominaci víc než jeho film měla na kontě sci-fi Gravitace, která podle očekávání uspěla především v technických kategoriích, jako jsou nejlepší vizuální a zvukové efekty, hudba a kamera. V nejsledovanějších kategoriích bodovala pouze v nejlepší režii, kde cenu dostal Alfonso Cuarón. Ten si tak z losangeleského divadla Dolby Theatre odnesl dvě ceněné sošky; druhou získal jako střihač svého snímku spolu s kolegou Markem Sangerem.
Deset želízek v ohni mělo podobně jako Gravitace také kriminální drama Špinavý trik, snímek režiséra Davida O. Rusella ale vyšel úplně naprázdno. Úplně stejně dopadly i filmy Kapitán Phillips s Tomem Hanksem v hlavní roli a road movie Nebraska režiséra Alexandera Paynea, jež měly šest nominací, či komediální drama z burzovního prostředí Vlk z Wall Street filmařské legendy Martina Scorseseho, které neproměnilo žádnou z pěti nominací.
Tři Oscary si naopak připsalo nízkorozpočtové drama Klub poslední naděje o zápasu s nemocí AIDS, které zcela ovládlo mužské herecké kategorie. Cenu za hlavní roli získal Matthew McConaughey, jenž kvůli úloze texaského homofoba proměněného v bojovníka proti smrtelné chorobě shodil 23 kilogramů, a sošku za vedlejší roli si odnesl jeho kolega Jared Leto.
Letos svou děkovací řeč pojal i jako politické poselství. "Pro všechny snílky tam venku, kteří nás dnes sledují na místech jako Ukrajina a Venezuela. Jsme tady a zatímco vy bojuje o to, aby se váš sen stal skutečností, myslíme na vás," vzkázal protivládním demonstrantům v obou zemích. Svou cenu pak věnoval 36 milionům lidí, kteří podlehli AIDS. Kromě hereckých Oscarů dostal film režiséra Jeana-Marka Valléeho ještě cenu za masky.
Oscara za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli si odnesla Australanka Cate Blanchettová za snímek Jasmíniny slzy režiséra Woodyho Allena. Po dvou soškách si připsaly filmy Velký Gatsby (nejlepší výprava a kostýmy) a Ledové království (nejlepší animovaný snímek a nejlepší píseň). Oba tak byly stoprocentně úspěšné, protože do letošního oscarového klání vstupovaly se dvěma nominacemi. V případě Velkého Gatsbyho se navíc pokaždé radovala návrhářka Catherine Martinová.
V kategorii pro neanglicky mluvený film uspělo italské komediální drama Velká nádhera. Česko v ní stejně jako v předešlých letech svého zástupce nemělo. Jedinou "českou" stopu na letošních cenách americké filmové akademie tak představoval britský dokument o klavíristce Alici Herzové-Sommerové, která pocházela z pražské židovské rodiny a přežila holokaust. Snímek britského režiséra Malcolma Clarkea The Lady in Number 6: Music Saved My Life (Dáma v čísle 6: Hudba mi zachránila život) nakonec Oscara v kategorii krátký dokumentární film získal, jeho hlavní hrdinka se toho však nedožila. Herzová-Sommerová zemřela v Londýně týden před předáváním cen ve věku 110 let.
Tvůrci dokumentu v emotivní děkovné řeči proto pozlacenou sošku věnovali právě Herzové-Sommerové. "Naučila nás všechny ve štábu, abychom se na věci kolem sebe dívali optimističtěji," prohlásil Clarke.
Přehled vítězů filmových cen Oscar za rok 2013:
Nejlepší film: 12 let v řetězech - producenti Brad Pitt, Dede Gardnerová, Jeremy Kleiner, Steve McQueen a Anthony Katagas; režie Steve McQueen Režie: Alfonso Cuarón - Gravitace Herec v hlavní roli: Matthew McConaughey - Klub poslední naděje Herečka v hlavní roli: Cate Blanchettová - Jasmíniny slzy Herec ve vedlejší roli: Jared Leto - Klub poslední naděje Herečka ve vedlejší roli: Lupita Nyong'oová - 12 let v řetězech Neanglicky mluvený film: Velká nádhera - Itálie, režie Paolo Sorrentino Nejlepší animovaný film: Ledové království - režie Chris Buck a Jennifer Leeová Kamera: Emmanuel Lubezki - Gravitace Původní scénář: Spike Jonze - Ona Scénář podle předlohy: John Ridley - 12 let v řetězech Hudba: Steven Price - Gravitace Nejlepší píseň: Let it Go - hudba a text Kristen Andersonová-Lopezová a Robert Lopez; film Ledové království Výprava a dekorace: Catherine Martinová a Beverley Dunnová - Velký Gatsby Kostýmy: Catherine Martinová - Velký Gatsby Masky: Adruitha Leeová a Robin Mathewsová - Klub poslední naděje Střih: Alfonso Cuarón a Mark Sanger - Gravitace Zvuk: Skip Lievsay, Niv Adiri, Christopher Benstead a Chris Munro - Gravitace Zvukové efekty: Glenn Freemantle - Gravitace Vizuální efekty: Tim Webber, Chris Lawrence, Dave Shirk a Neil Corbould - Gravitace Celovečerní dokument: 20 Feet from Stardom (Hlasy v pozadí) - režie Morgan Neville Krátkometrážní dokument: The Lady in Number 6: Music Saved My Life (Dáma z čísla šest: Hudba mi zachránila život) - režie Malcolm Clarke Krátkometrážní animovaný film: Mr. Hublot (Pan Hublot) - režie Laurent Witz Krátkometrážní hraný film: Helium - režie Anders Walter |
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.