Koncem září se v kinech objeví nový film režiséra Tomáše Vorla nazvaný Gympl. Tvůrci ho charakterizují jako komedii o studentech, učitelích, rodičích a graffiti. Scénář zaplnili problémy mladé generace, konflikty mezi konformitou a naprostou svobodou, odpovědností a životem okamžiku, konfliktem školy, která je odcizená realitě, a jejích žáků. Koproducenty snímku byla Česká televize a RWE.
"Scénář se začal rodit už někdy před deseti lety na základě knížky Tomáše Houšky o graffiti a měl snad třicet verzí. Nakonec se mnou na něm spolupracoval i Pavel Nosek jako někdejší ředitel gymnázia," řekl po dnešní pracovní projekci snímku režisér Vorel. Na plátně se nakonec objevila pětina z toho, co bylo napsané, a zhruba dvacetina z obsahu knihy.
Hlavní role ztvárnili Tomáš Vorel mladší a Jiří Mádl, jehož herecká hvězda vyšla spolu se Snowborďáky a Rafťáky. V rolích rodičů se objeví Zuzana Bydžovská, Tomáš Hanák, Ivana Chýlková a Jan Kraus, mezi pedagogy poznají diváci například Evu Holubovou, Tomáše Matonohu, Milana Šteindlera, Jiřího Schmitzera a Martina Zbrožka. Vesměs nesympatické postavy režisér svěřil někdejšímu prvnímu českému eurokomisaři Pavlu Teličkovi, producentovi Ondřeji Trojanovi, režisérovi Václavu Marhoulovi a roli školníka si zahrál režisér osobně.
"Můj syn hrál ve Skřítkovi dobře - proto jsem ho obsadil. Horší to bylo s rolí jeho kamaráda. Před kamerou jsme měli snad 50 uchazečů, ale neměli v sobě energii. Jediný Mádl dokázal ztvárnit zmetka a hejska," podotkl režisér. "Když jsem roli získal, maminka mi řekla, že je konečně ušitá pro mě," komentoval to Mádl, který bude muset svou negativní postavu vysvětlit babičce. Tím spíš, že se ve filmu mluví dost vulgárně, s čímž bude mít problémy v rodině i Vorel starší. Také Hanákovi bylo zatěžko ztvárnit přísného otce, i když si myslí, že spousta rodičů své děti občas tyranizuje či psychicky týrá.
"Není to ale snímek o graffiti. Sprejeři jsou každý jiný, jde o různé věkové, sociologické i názorové spektrum," zdůraznil režisér a rozpoutal tím diskusi o tomto fenoménu.
"Nemohu říci, že je to super, ale fandím tomu," uvedl Hanák. Není to ani tři týdny, co jako zastupitel v Nižboru odstraňoval hadrem a ředidlem "tagy" z informační vývěsky. "Každý má potřebu se zviditelnit, občas to ale zavání anarchií a netolerancí k právům ostatních," dodal.
Naopak Vorlovi graffiti vadí méně než billboardy, betonové fasády či kolony aut. "Na Betlémské kapli se mi to nelíbí," přispěl se svým názorem Schmitzer.
Ilustrační foto: www.jirimadl.com