Vymývání mozků, jeden tyran, statečný SSSR. Stone školil Vary

Kultura
4. 7. 2013 16:05
Oliver Stone přivezl na festival v Karlových Varech části dokumentárního cyklu o dějinách  USA.
Oliver Stone přivezl na festival v Karlových Varech části dokumentárního cyklu o dějinách USA.

Za vykladače moderní historie je označován trojnásobný držitel Oscara a host karlovarského festivalu Oliver Stone. Píše, režíruje a produkuje populární i kontroverzní filmy, ve kterých se dotýká citlivých míst americké historie. Ve Varech představuje i dvě části z dokumentární epopeje Nevyřčené dějiny Spojených států, věnované atomové bombě a přístupu prezidentů Bushe a Obamy k válce proti terorismu. Vyšla i jako kniha, což ho prý stálo pět let života.

"Byla uvedena v USA a v kabelových televizích spousty zemí, jezdil jsem s ní po vysokých školách, do knihoven, byli jsme ve Francii i v Británii. Chtěl jsem postihnout historii, na kterou lidé u nás zapomněli, nikdo se to u nás neučí," řekl Stone na dnešní tiskové konferenci.

Americký režisér a scenárista Oliver Stone (vlevo) představil na filmovém festivalu v Karlových Varech svůj film Alexander Veliký.Navzdory pověsti, která ho předcházela, dorazil v dobré náladě; spočítal loga sponzorů za sebou a divil se, že má na stole pivo. Zřejmě mu ji spravili diváci, s nimiž ve středu večer viděl sestřih svého Alexandra Velikého - diskutovali s ním dlouho přes půlnoc. Pak komentoval historické události s přesahem k dnešku a přiznal, že má tendenci hodně mluvit.

"Jsem dramatik a vyprávím příběhy. I mé dějiny Spojených států jsou příběhem země, která sejde z cesty, protože začala být posedlá svou národní bezpečností a od roku 1945 prošla příběhem paranoii," uvedl. Za nejšílenější čin druhé světové války označil svržení atomových bomb na Hirošimu a Nagasaki. "Tímto barbarstvím ukázaly USA Sovětskému svazu, kdo je na světě první," řekl s tím, že dál pokračuje vymývání mozků. Z hlediska propagandy podle něj dochází k horším věcem než v bývalém SSSR, Amerika se stala globálním bezpečnostním státem, z něhož mají všichni strach.

"V 50. letech jediný SSSR byl ochoten se proti tomu postavit, USA považovaly neutralitu za nemorální, zatímco SSSR byl v této věci tolerantnější," tvrdil. Upozornil, že každá země až na hranice Ruska je v NATO. "A dostalo vás to do Afghánistánu. Svět nyní ohrožuje jeden tyran," podotkl. Stejně jako se rozpadla sovětská říše, se USA podle něj v jistém smyslu také samy zničí. Prezidenta Baracka Obamu nepovažuje za řešení, nechce reformu.
Stoneův oscarový film ČetaNa dotaz, jak dlouho vydrží dominance Hollywoodu, Stone odpověděl, že tkví i v současné hospodářské i politické dominanci. "Americké filmy hodně oslavují americkou armádu. Když se ukáže na plátně, poškozuje to zbytek lidstva," dodal. V bývalém Československu byl Stone v roce 1978 a bylo to podle něj příšerné. "Chápu tu hořkost a zlobu, okupace v roce 1968 byla hrozná. Ale počátek toho byl už po válce, kdy se komunismus zvrhl a nefungoval, což v USA zneužívali jako zdůvodnění své politiky," řekl. Východisko vidí v jakési třetí, neutrální cestě.

Oliver Stone v 80. letech převzal Oscary za režii filmů inspirovaných válkou ve Vietnamu, kde byl dvakrát raněn - Četa a Narozen 4. července. První pozlacenou sošku si odnesl v roce 1979 za scénář k Půlnočnímu expresu režiséra Alana Parkera. Pozdě večer uvede ve Varech s hercem Fahridem Murrayem Abrahamem ve Velkém sále Thermalu film Briana De Palmy Zjizvená tvář z roku 1983, k němuž napsal scénář. V brutálním snímku exceluje Al Pacino, Abraham si v něm rovněž zahrál.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Mahmoud Ajjour, devítiletý chlapec, jehož fotka se stala snímkem roku

Snímkem roku World Press Photo je fotka palestinského chlapce bez rukou

Kultura
17. 4. 2025
ilustrační foto

Zelený čtvrtek: Nepůjčujte si, nehádejte se a snězte něco zeleného

Kultura
17. 4. 2025

Český masakr Němců na Švédských šancích odhaluje nová studie i komiks

Kultura
17. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ