Vztahy českých a slovenských umělců neochladly

Kultura
11. 11. 2017 20:00
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Navzdory rozpadu federace před 25 lety vztahy českých a slovenských filmařů a divadelníků neochladly. Spolupracují ve všech oblastech kultury; vznikají koprodukční filmové projekty, divadelní soubory navzájem hostují na svých jevištích i festivalech a především slovenští herci často hostují na českých scénách a jsou obsazováni v českých filmech. Současnou divadelní tvorbu mapuje už dvě desítky let zlínský festival Setkání-Stretnutie.

"Český film mi podal pomocnou roku už začátkem 60. let, kdy jsem poprvé přišla na Barrandov. Bylo mi tehdy 18 let a mé sestře Magdě patnáct," řekla herečka Emília Vášáryová. "Za všechno, co je ve mně dobré, vděčím české kinematografii," parafrázovala Gorkého. Podobné dojmy má z hostování na Letních shakespearovských slavnostech na Pražském hradě, kde v inscenaci Romea a Julie ztvárnila chůvu a hrála v rodném jazyce.

"Ve filmu je to jiné, tam musím nastudovat scénář v češtině - a proto je práce před kamerou náročnější," řekla, když loni na pražském Febiofestu převzala cenu Kristián za přínos světové kinematografii. Ztvárnila výrazné role například ve Václavovi Jiřího Vejdělka, v Pelíšcích i Krásce v nesnázích Jana Hřebejka. Za výkon v jeho dramatu Horem pádem získala Českého lva.

Její kolega Milan Lasica převzal od Společnosti Vlasty Buriana Cenu humoru za rok 2014. Herec, dramatik a textař je šéfem bratislavského Studia L+S, se kterým v Česku často hostuje. Například na Létu slovenských hvězd pražského Studia Dva. Dvě desítky let pořádalo festival slovenských scén Divadlo Bez zábradlí.

V Praze nalezl nový domov slovenský dokumentarista Matěj Mináč s matkou Zuzanou, známou fotografkou, spjatou s karlovarským festivalem. Pamětníci si vzpomenou na pražská uvedení inscenace Slovenského národního divadla Tančírna, v níž až do vysokého věku účinkoval oblíbený Ladislav Chudík. Hřebejk ho ve filmu Kawasakiho růže obsadil do záporné role sadistického vyšetřovatele StB - a jeho výkon byl oceněn Českým lvem.

Uměleckým šéfem Švandova divadla v Praze je už sedm let Dodo Gombár. Patří k úspěšné generaci slovenských režisérů, kteří našli uplatnění v obou zemích. Od roku 2000 je kmenovým režisérem Činoherního klubu Martin Čičvák; v jeho režii například vznikli Bratři Karamazovi s Jurajem Kukurou. Emília Vášáryová získala prestižní slovenské ocenění Dosky 2004 za výkon v Albeeho hře Koza aneb Kdo je Sylvie?, kterou tato pražská scéna uváděla v koprodukci s bratislavskou Arénou. V Divadle Na Jezerce patří k vyprodaným představením monodrama Shylock s Milanem Kňažkem.

V září 2015 se stal uměleckým šéfem Dejvického divadla režisér Michal Vajdička, který tu předtím nastudoval hru Ucpanej systém Irvina Welshe a Čechovova Racka. Kvůli dlouhodobým závazkům na Slovensku i z osobních důvodům však ve funkci vydržel necelé dvě sezony. Bratislavan Juraj Deák, bývalý umělecký šéf Fidlovačky, je nyní v čele Divadla na Vinohradech.

Slovenský festival Art Film Fest pravidelně oceňuje české umělce - letos Ondřeje Vetchého, Jiřího Bartošku a Jana Hřebejka. Na jaře 2018 se dostane do kin snímek slovenského režiséra Martina Šulíka Tlumočník, ve kterém se před kamerou setkali herec Jiří Menzel a představitel oceňovaného Tonyho Erdmanna, rakouský herec Peter Simonischek. O úzkých vztazích filmařů svědčí i to, že Hřebejkův snímek Učitelka byl natočen ve slovenské koprodukci v Bratislavě.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Štěrba Martin, Horázný Josef

Další čtení

V Praze dnes začíná třídenní multižánrový festival United Islands of Prague

Kultura
1. 5. 2025

Fušeři, debut ředitele hobbymarketu, vstupují do Divadla na Zábradlí

Kultura
29. 4. 2025
Zlatý svatováclavský dukát

Kolik stojí dukát? Ten svatováclavský se vydražil za skoro osm milionů

Kultura
28. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ