Navzdory rozpadu federace před 25 lety vztahy českých a slovenských filmařů a divadelníků neochladly. Spolupracují ve všech oblastech kultury; vznikají koprodukční filmové projekty, divadelní soubory navzájem hostují na svých jevištích i festivalech a především slovenští herci často hostují na českých scénách a jsou obsazováni v českých filmech. Současnou divadelní tvorbu mapuje už dvě desítky let zlínský festival Setkání-Stretnutie.
"Český film mi podal pomocnou roku už začátkem 60. let, kdy jsem poprvé přišla na Barrandov. Bylo mi tehdy 18 let a mé sestře Magdě patnáct," řekla herečka Emília Vášáryová. "Za všechno, co je ve mně dobré, vděčím české kinematografii," parafrázovala Gorkého. Podobné dojmy má z hostování na Letních shakespearovských slavnostech na Pražském hradě, kde v inscenaci Romea a Julie ztvárnila chůvu a hrála v rodném jazyce.
"Ve filmu je to jiné, tam musím nastudovat scénář v češtině - a proto je práce před kamerou náročnější," řekla, když loni na pražském Febiofestu převzala cenu Kristián za přínos světové kinematografii. Ztvárnila výrazné role například ve Václavovi Jiřího Vejdělka, v Pelíšcích i Krásce v nesnázích Jana Hřebejka. Za výkon v jeho dramatu Horem pádem získala Českého lva.
Její kolega Milan Lasica převzal od Společnosti Vlasty Buriana Cenu humoru za rok 2014. Herec, dramatik a textař je šéfem bratislavského Studia L+S, se kterým v Česku často hostuje. Například na Létu slovenských hvězd pražského Studia Dva. Dvě desítky let pořádalo festival slovenských scén Divadlo Bez zábradlí.
V Praze nalezl nový domov slovenský dokumentarista Matěj Mináč s matkou Zuzanou, známou fotografkou, spjatou s karlovarským festivalem. Pamětníci si vzpomenou na pražská uvedení inscenace Slovenského národního divadla Tančírna, v níž až do vysokého věku účinkoval oblíbený Ladislav Chudík. Hřebejk ho ve filmu Kawasakiho růže obsadil do záporné role sadistického vyšetřovatele StB - a jeho výkon byl oceněn Českým lvem.
Uměleckým šéfem Švandova divadla v Praze je už sedm let Dodo Gombár. Patří k úspěšné generaci slovenských režisérů, kteří našli uplatnění v obou zemích. Od roku 2000 je kmenovým režisérem Činoherního klubu Martin Čičvák; v jeho režii například vznikli Bratři Karamazovi s Jurajem Kukurou. Emília Vášáryová získala prestižní slovenské ocenění Dosky 2004 za výkon v Albeeho hře Koza aneb Kdo je Sylvie?, kterou tato pražská scéna uváděla v koprodukci s bratislavskou Arénou. V Divadle Na Jezerce patří k vyprodaným představením monodrama Shylock s Milanem Kňažkem.
V září 2015 se stal uměleckým šéfem Dejvického divadla režisér Michal Vajdička, který tu předtím nastudoval hru Ucpanej systém Irvina Welshe a Čechovova Racka. Kvůli dlouhodobým závazkům na Slovensku i z osobních důvodům však ve funkci vydržel necelé dvě sezony. Bratislavan Juraj Deák, bývalý umělecký šéf Fidlovačky, je nyní v čele Divadla na Vinohradech.
Slovenský festival Art Film Fest pravidelně oceňuje české umělce - letos Ondřeje Vetchého, Jiřího Bartošku a Jana Hřebejka. Na jaře 2018 se dostane do kin snímek slovenského režiséra Martina Šulíka Tlumočník, ve kterém se před kamerou setkali herec Jiří Menzel a představitel oceňovaného Tonyho Erdmanna, rakouský herec Peter Simonischek. O úzkých vztazích filmařů svědčí i to, že Hřebejkův snímek Učitelka byl natočen ve slovenské koprodukci v Bratislavě.