Začíná Febiofest. Poctí Wima Wenderse i Mika Leigha
26.03.2009 09:53
Devět dní potrvá v Praze filmový festival Febiofest, který začíná dnes večer v multikině Village Cinemas Anděl. Nabídne 214 filmů z 58 zemí a navštíví také dalších osm českých měst.
Dnešní zahajovací večer bude patřit trojici filmů: International Toma Tykwera, Předčítač Stephena Daldryho a Občan Havel přikuluje Jana Nováka. Zahájení se zúčastní Václav Havel a Wim Wenders - tvůrce slavného filmu Nebe na Berlínem převezme čestnou cenu Kristián. Na závěr festivalu bude podobně oceněn režisér Mike Leigh, jehož film Happy-Go-Lucky po Febiofestu vstoupí do českých kin. Na piazettě před kinem má vše doprovodit ohnivá a světelná show a hudba v podání několika kapel, mimo jiné Pražského filmového orchestru.
ČTĚTE TAKÉ: Film Občan Havel přikuluje zahájí Febiofest
V nabídce letošního Febiofestu je celkem 214 filmů rozdělených do tradičních sekcí jako Panorama světového filmu, Made in USA či Kino extrémů. V soutěži festivalu je 14 evropských snímků - mimo jiné filmy Lepší věci (režie Duane Hopkins, Velká Británie), Pan nikdo (režie Patrice Toye, Belgie) nebo turecký snímek Kniha na léto (Seyfi Teoman), který byl stejně jako Sníh (Aida Begić) z Bosny a Hercegoviny nominován na Evropskou filmovou cenu pro nejlepší debut. Filmy v soutěži bude hodnotit třiatřicetičlenná porota vybraná ze zájemců, kteří se pořadatelům festivalu přihlásili. Jedním z nich byl i výtvarník David Černý, který porotu vede. Na závěr pražského Febiofestu budou uděleny také ceny české kritiky Kristián nejlepšímu českému hranému, dokumentárnímu a animovanému filmu roku 2008. Poprvé se bude udělovat i anticena nazvaná Hroch.
Z doprovodných akcí Febiofestu: |
Febiofest Music Festival Od 27. 3. do 3. 4. se budou každý večer konat koncerty v podzemních garážích Village Cinemas, festival bude probíhat i na About Production malé scéně v pizzerii Mediterrane. Hlavní scéna v podzemních garážích přinese 24 hudebních souborů od world music přes ska, reggae, až po progresivní hudební projekty. Vystoupí Gipsy.cz, Fast Food Orchestra, Terne Čhave, Sunflower Caravan a další.
Výstava fotografií Ivana Vojnára Snímky známého českého režiséra dokumentárních i hraných filmů (Lesní chodci, V zahradě, Cesta pustým lesem ad.) budou k vidění ve Village Cinemas. Půjde o 200 fotografií různých formátů a Ivan Vojnár ji dle svých slov považuje za svou intimní rekapitulaci.
Výstava soch Prostor piazetty před Village Cinemas ozvláštní výstava sochařských děl, tentokrát od mladých nadějí ze Střední průmyslové školy kamenické a sochařské v Hořících.
Výstava Instinkt Frontpage Fotograf časopisů Instinkt a Týden Tomáš Nosil vystaví v Kině č. 1 fotografie herců, režisérů a dalších osobností ze světa filmu z předních stránek časopisu Instinkt. Kolekce obsahuje i některé obálky, které se nakonec na stáncích neobjevily. |
Atraktivní program bude v průběhu festivalu nabízet Kino osobností, kde hosté uvádějí své filmy v rámci speciálních poct. Již v pátek se publiku takto představí Wim Wenders, následovat budou Thomas Vinterberg, Božidara Turzonovová, Barbet Schroeder, Stanislav Tym, Marco Bechis, Marek Rozenbaum a Mike Leigh.
Febiofest se letos například vrátí k začátkům francouzské nové vlny, kterou odstartovaly premiéry filmů jako Krásný Serge nebo Nikdo mě nemá rád v roce 1959. „My jsme se rozhodli představit jinou tvář nové vlny, takže do výběru jsme zařadili méně známé tituly klíčových režisérů Jean-Luca Godarda, Francoise Truffauta, Jacquesa Rivetta, Agnes Vardové i u nás prakticky neznámé autory jako Alain Cavalier, Roger Leenhardt nebo Jacques-Doniol Valcroze, říká dramaturg David Čeněk.
Představí se mimo jiné také nová ruská kinematografie: "Boom debutantů zpracovávajících vlastní námět zde zastupují Bakur Bakuradze a Alexej Mizgirev. Jejich snímky Šultes a Křemen akcentují odcizenost člověka v bezduchém světě moderní společnosti. Téma zoufalé sociální nerovnosti prohlubující propast, na jejímž okraji Rusko lavíruje, kromě již zmíněných snímků zohledňují i filmy Konstantina Oděgova Dědicové a Alexeje Balabanova Náklad 200," uvádějí pořadatelé.
Projekce i v nákupním centru
Oblíbené Kino extrémů má na programu například příběh obchodního cestujícího Wellness od režiséra Jakea Mahaffyho, pohybující se na hraně mezi hraným filmem a dokumentem, který připomene slavný americký nezávislý snímek Salesman bratří Mayslesových. "Příkladem toho, jak může nekonvenční a formálně náročný film rozdělit publikum, bude určitě snímek Liverpool Lisandra Alonsa. Někteří méně trpěliví diváci z jeho filmů odcházejí, zatímco část kritiky na jeho tvorbu pěje nadšené ódy," láká diváky tato programová sekce.
Mimo hlavní centrum festivalu se bude v Praze promítat například také v kině Ponrepo. Pořadatelé tam umístili přehlídku českých filmů z roku 1969. "Politicky, intelektuálně i výrazově nebyla v českém filmu nikdy laťka kvality nastavena tak vysoko jako v roce 1969 - nikdy předtím a bohužel už ani nikdy potom I v těch nejméně známých filmech se epilog 'zlatých šedesátých' jeví jako nejbohatší úroda ze stromů rajských, jejichž dny už byly sečteny," uvádí Milan Klepikov z Národního filmového archivu, který tuto sekci připravil.
Tradiční projekce mimo kino budou hostovat v Nákupním Centru Černý Most, kde se budou promítat filmy z kolekce Svět obchodu a nakupování - mimo jiné Slavínského protektorátní klasika Zlaté dno s Vlastou Burianem, Formanův celovečerní debut Černý Petr, Panelstory od Věry Chytilové, Bony a klid nebo mystifikace Český sen.
Foto: Febiofest
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.