Začíná filmový festival v Cannes. Zastoupení mají i Češi

Kultura
12. 5. 2015 21:15
Přípravy v Cannes jsou dokončeny, festival čeká na zahájení.
Přípravy v Cannes jsou dokončeny, festival čeká na zahájení.

Na francouzské Riviéře se ve středu po červeném koberci projdou první hosté 68. ročníku filmového festivalu v Cannes, který je pro filmaře z celého světa jednou z nejdůležitějších událostí roku. O hlavní cenu - Zlatou palmu - se letos bude ucházet sedmnáct snímků, včetně napjatě očekávaných nových děl od režisérů Guse Van Santa, Paola Sorrentina, Todda Haynese či Denise Villeneuvea. Česká kinematografie bude zastoupena v sekci Cinéfondation, do níž se probojoval krátký film Retriever natočený studenty pražské Filmové a televizní fakulty.

Na úvod desetidenní přehlídky se nebude tak jako v minulých letech promítat žádný vysokorozpočtový velkofilm, ale francouzské komorní drama La Tête haute režisérky Emmanuelle Bercotové s Catherine Deneuveovou a Benoîtem Magimelem v hlavních rolích. Je to poprvé od roku 1987, co přehlídku otevírá žena-režisérka.

Silné ženské zastoupení bude i v porotách, které budou vybírat vítězné snímky. Hlavní porotě sice předsedají bratři Joel a Ethan Coenové, zasednou v ní ale mimo jiné herečky Sophie Marceauová, Sienna Millerová či Rossy de Palma nebo malijská zpěvačka Rokia Traoréová. Porotě v sekci Un Certain Regard pak bude velet herečka Isabella Rosselliniová. Do ženských rukou poputuje i letošní čestná Zlatá palma za přínos světové kinematografii, získá ji francouzská režisérka Agnès Vardaová.

Festivalová soutěž je nabitá velkými jmény a zatím nemá jednoznačného favorita. Velké šance mají snímky předchozích držitelů cen z Cannes, například The Sea of Trees (Moře stromů) od amerického režiséra Van Santa, Dheepan Francouze Jacquesa Audiarda či drama Mia Madre (Má matka) od italského tvůrce Nanniho Morettiho. Mluví se také o nové interpretaci slavné Shakespearovy tragédie Macbeth natočené australským režisérem Justinem Kurzelem, který do hlavních rolí obsadil Marion Cotillardovou a Michaela Fassbendera, či o lesbické retroromanci Carol režiséra Todda Haynese, v níž si zahrály Cate Blanchettová a Rooney Maraová.

Mimo soutěž se představí například novinka Woodyho Allena s názvem Irrational Man nebo dokument Asifa Kapadii o zesnulé soulové zpěvačce Amy Winehouseové.

Česká tvorba do hlavních soutěžních sekcí opět nepronikla, díky tvorbě studentů FAMU ale bude mít Česko na festivalu přesto zastoupení. Krátký film Retriever režiséra Tomáše Kleina, který film tvořil v autorské dvojici s Tomášem Mertou, se bude promítat v sekci Cinéfondation. V rámci projektu L'Atelier získal jako vůbec první český snímek podporu film Out Györgyho Kristófa a Tomáše Kleina, který si vyhlédli producenti a podpoří jeho dokončení a uvedení do distribuce.

Jména vítěze Zlaté palmy a dalších držitelů cen se svět dozví na závěrečném ceremoniálu 24. května. Loni si hlavní cenu odnesl koprodukční snímek Kis uykusu (Zimní spánek) tureckého režiséra Nuriho Ceylana, velkou cenu poroty získal snímek Le Meraviglie (Zázraky) italské režisérky Alice Rohrwacherové.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Thibault Camus

Další čtení

ilustrační foto

Kdo zabil prostitutku? Svědkyně řekla pravdu po 18 letech. Případ je promlčený

Kultura
22. 4. 2025
Ukázka z expozice Památníku holokaustu Romů a Sintů v Čechách v Letech u Písku

Ostuda skončila. Loni místo prasečáku v Letech vyrostl romský památník

Kultura
22. 4. 2025
Novoroční koncert České filharmonie s dirigentem Jakubem Hrůšou (na snímku), 1. ledna 2024, Rudolfinum, Praha.

Hrůša s Českou filharmonií nabídne světovou premiéru skladby Pavla Zemka Nováka

Kultura
20. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ