Zápisník <span>Šimona Šafránka</span> z Cannes - neděle

Kultura
24. 5. 2009 21:50
Zlatou palmu vyhrál film Rakušana Hanekeho.
Zlatou palmu vyhrál film Rakušana Hanekeho.

Zlatou palmu vyhrál film Rakušana Hanekeho.Porota v čele s herečkou Isabelle Huppertovou rozdělila v Cannes ceny hlavní soutěže 62. MFF. Až na jednu výjimku byly oceněny filmy, o kterých se na Croisette mluvilo. Filmy, které se snaží posouvat filmové vyjadřování dál, a to i navzdory skutečnosti, že je někdo nejdřív nepochopí.

Zlatou palmu vyhrálo drama Michaela Hanekeho Bílá stuha (The White Ribbon). Černobílý snímek z předvečera první světové války se zabývá lidskou zlovolností a špatnými úmysly. Haneke se dočkal Zlaté palmy v Cannes na pátý pokus: před osmi lety získal s Pianistkou Zvláštní cenu poroty a s Utajeným vyhrál v roce 2005 cenu pro nejlepšího režiséra.

ČTĚTE TAKÉ: Hlavní cenu si z Cannes odváží Rakušan Haneke

Pro Velkou cenu si letos přišel domácí režisér Jacques Audiard, autor syrového vězeňského snímku Prorok (A prophet). Tenhle film se promítal v jednom z úvodních bloků a hned se stal favoritem většiny tabulek. Prorok je přirovnáván k italské Gomoře, která shodou okolností získala Velkou cenu v Cannes loni.

Nejlepší herečkou se stala Charlotte Gainsbourgová.Nejlepším režisérem porota zvolila filipínského tvůrce Brillante Mendozu. Soutěžil podruhé za sebou a Kinatay je určitě režisérsky zvládnutější než loňský Servis. A taky znepokojivější. Student Peping potřebuje peníze na svatbu, a tak se nechá angažovat do 'zvláštního projektu', který je o něco drsnější než vybírání výpalného: na konci je umučena a rozčtvrcena holka. I když Mendoza vyhrál proti všem očekáváním, o Kinatay se kvůli jeho provokativnímu pohledu mluvilo hodně. Naopak ani slovo nepadlo o komorním vztahovém dramatu Jarní horečka (Spring Fever) čínského režiséra Lou Ye, které vyhrálo cenu za nejlepší scénář.

Nejlepší herečkou se stala Charlotte Gainsbourgová, která excelovala v provokativním Antikristovi dánského matadora Larse von Triera. Tak jako mají jeho hrdinky většinou smůlu, jeho herečky mají větší štěstí, před lety triumfovala v Cannes Björk s Tancem v temnotách.

Mezi muži vyhrál Christoph Waltz. Do letošního května to byl rakouský herec lokálního významu. Ale v Hanebných panchartech Quentina Tarantina doslova taví plátno jako esesák Landa. Waltzovo vítězství je největším happy endem letošního festivalu.

VŠE O FESTIVALU V CANNES NAJDETE ZDE

Cenu poroty si v Cannes rozdělily dva filmy: upírská Žízeň (Thirst) Park Chan-Wooka a sociální Akvárium (Fish Tank) Andrey Arnoldové.

Cenu za celoživotní výkon převzal francouzský veterán Alain Resnais, který v Cannes soutěžil s komedií Divoká tráva (Wild Grass).

Foto: Reuters

Další čtení

Soutěž o vstupenky na koncert Lionel Richie

Kultura
1. 7. 2025

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ