Kryštof Hádek má šanci na Českého lva za 3 sezóny v pekle, Daniela Kolářová za Kawasakiho růži. A Protektor může v sobotu 6. března získat až sedm skleněných sošek. Nebo ne?
Letošní nominace Českých lvů vzbudily velmi ostré reakce - u tvůrců nominovaných i nenominovaných, u kritiků i diváků. Letos o trofeje bojuje nejvíce snímků v historii - 35 hraných a 12 dokumentů.
ČTĚTE TAKÉ: Nominace na České lvy překvapení nepřinesla
Už teď je jistý alespoň jeden oceněný, který si v Lucerně půjde na pódium pro Českého lva - bude jím herečka Jana Brejchová, která krátce po svých kulatých narozeninách převezme cenu za celoživotní dílo.
Nominace odhalily slabá a bolavá místa České filmové a televizní akademie. V silách jejích členů není zhlédnout vše, co v daném roce vstoupí do kin. Je pak vlastně logické, že ti línější z nich spoléhají jen na to, co o filmech říkají jiní, případně se opírají o různé zákulisní přátelské vazby.
K rozhodování českých akademiků patří rovněž to, že mezi sebe jen neradi pouštějí nové tváře. V tomto ohledu je vítězem letošního ročníku Lvů už teď Tomáš Mašín. Vystudovaný malíř a filmový debutant přišel z opovrhovaného světa reklamy - a přesto získal pro svůj film 3 sezóny v pekle 11 nominací.
Na další podařené debuty loňského roku, jako jsou především Dvojka Jaroslava Fuita a Zoufalci Jitky Rudolfové, se podle předpokladu, přesto skandálně nedostalo. Podobně jako na Roberta Sedláčka a jeho vynikající komedii Muži v říji - nejlepší český film ze současnosti akademici zcela opominuli.
Podobnou pozici jako Mašín má u akademie Lukáš Přibyl. Autor unikátního dokumentárního cyklu Zapomenuté transporty, který za díl o Polsku - ale fakticky za celou práci na ceněné sérii - získal Cenu kritiků pro nejlepší dokument a lze ho považovat i za favorita dokumentární kategorie.
Hlavním favoritem Českých lvů je nicméně Protektor Marka Najbrta. Tři ocenění - Cenu kritiků, Cenu diváků a Cenu za nejlepší plakát - si odnesl už z nominačního večera, podle ohlasů má právě Protektor největší šanci na zisk sošky ve třech hlavních kategoriích: Nejlepší film, režie a scénář.
Zajímavé bude sledovat vyhlášení cen v kategorii kameramanů, kde se s Miloslavem Holmanem za Protektora střetnou ještě Mexičan Antonio Riestra za mondénní Normal a Karl Oskarsson za 3 sezóny v pekle. I zde však lze největší šance přičítat právě Protektorovi.
Jan Hřebejk se svými filmy zpravidla boduje především v hereckých kategoriích - i když tři sošky za režii už doma také má. Mezi herečkami by ale "Hřebejkově" Lence Vlasákové mohla vyfouknout Lva Jana Plodková za Protektora a v mužské kategorii zase Kryštof Hádek za 3 sezóny v pekle.
Zato u hereckých výkonů ve vedlejších rolích lze vsadit na Danielu Kolářovou - už proto, že jí akademici cenu upřeli před dvěma lety za Vratné lahve; Hřebejk by také mohl bodovat s Ladislavem Chudíkem - tím spíše, že jeho role estébáka v Kawasakiho růži silně nahlodává mýtus dobráckého primáře Sovy.
Podle našich tipů (viz Kdo vyhraje České lvy) by tak Protektor mohl posbírat až sedm skleněných sošek, dvě by pak mohly připadnout 3 sezónám v pekle a Kawasakiho růži, po jedné animovanému Na půdě a dokumentárním Zapomenutým transportům.
Tipy TÝDNE: Kdo vyhraje České lvy?
Nejlepší film: Milan Kuchynka, Pavel Strnad (Protektor)
Nejlepší režie: Marek Najbrt (Protektor)
Nejlepší scénář: R. Geisler, B. Tuček, M. Najbrt (Protektor)
Nejlepší kamera: Miloslav Holman (Protektor)
Nejlepší herečka: Jana Plodková (Protektor)
Nejlepší herec: Kryštof Hádek (3 sezóny v pekle)
Nejlepší herečka ve vedlejší roli: Daniela Kolářová (Kawasakiho růže)
Nejlepší herec ve vedlejší roli: Ladislav Chudík (Kawasakiho růže)
Nejlepší výtvarný počin: Jiří Barta (Na půdě)
Nejlepší hudba: Midi Lidi (Protektor)
Nejlepší střih: Pavel Hrdlička (Protektor)
Nejlepší zvuk: Pavel Rejholec, Jakub Čech (3 sezóny v pekle)
Nejlepší dokument: Lukáš Přibyl (Zapomenuté transporty do Polska)
Foto: Bontonfilm, Falcon, Cinemart.