Celkem 40 filmů uvidí diváci na mezinárodním festivalu dokumentů o lidských právech Jeden svět v Plzni. Šest z nich bude českých. Jde o výrazný nárůst oproti minulým ročníkům. Přehlídka se bude konat od 3. do 13. dubna v Moving Station, bývalé nádražní budově. Mezi tématy jsou důsledky působení Islámského státu na Blízkém východě i v Evropě, občanští aktivisté v politickém prostředí, asistovaná reprodukce nebo konflikt na Ukrajině, řekl novinářům organizátor festivalu Dalibor Hapl.
"Upozornil bych na snímek Život začíná po stovce o 104 roků staré ženě, bloggerce, která běžně komunikuje s okolím prostřednictvím sociálních sítí a snaží se přesvědčit seniory o tom, že počítač může být běžnou součástí jejich života," uvedl.
Mimořádný je podle něj také snímek Dugma: Spoušť, který nabízí pohled do života sebevražedných atentátníků. Film Čekání je o rodině migrantů, která už žije v Evropě delší dobu, ale její osud začne záviset na úspěchu 14leté dcery. Dále zmínil příběh ženy, která se z aktivistky stala starostkou Barcelony.
České dokumenty zachycují život lidí se zdravotním postižením, další jsou o systému exekucí v ČR či o dotované popularizaci branné výchovy a zbraní na českých školách. Snímek Děti online představí problémy dospívání v kyberprostoru. Epidemie svobody se zamýšlí nad právy a povinnosti rodičů spojených s očkováním dětí.
"Po většině filmů budou následovat diskuze s významnými hosty," řekla koordinátorka Lenka Hodoušová. Hlavním tématem festivalu je umění spolupráce. "Zvláště v dnešní době spousty válečných konfliktů, negativních zpráv a hrozeb je velmi důležité učit se spolupracovat," dodala.
Připravena je také projekce pro rodiny s dětmi, kam mají děti vstup zdarma, a novinkou jsou filmy pro lidi se sluchovým postižením s barevně odlišenými titulky. Organizátoři připravili bloky krátkých filmů pro děti od osmi let a 30 projekcí pro školy. Novinkou budou virtuální brýle, které divákům umožní vhled na konkrétní místa a situace. "Například vyzkoušet si pocit být jedním z prasat hnaných na porážku," řekla Hodoušová.
Na festivalu bude také možné zúčastnit se dvoudenního workshopu o tvorbě a zpracování filmového dokumentu. Povedou ho dokumentaristé Jaroslav Kratochvíl a Zdeněk Chaloupka. "Jejich výtvor promítneme na festivalu," řekl Hapl. Přihlásit se je možné do konce března.
Přehlídku doplňují tři výstavy. Jde o díla tří arabských karikaturistů, expozice fotografií Lidé na okraji o osudech lidí na okraji společnosti v různých koutech světa a dále výstava snímků o posledních 15 letech v Afghánistánu.