<span>Zlaté glóby</span> dostali Woody Allen a Milionář z chatrče

Kultura
12. 1. 2009 07:05
Drama Milionář z chatrče získalo Zlatý glób za nejlepší film.
Drama Milionář z chatrče získalo Zlatý glób za nejlepší film.

Drama Milionář z chatrče získalo Zlatý glób za nejlepší film.Zlaté glóby pro nejlepší filmy loňského roku připadly v noci na dnešek dramatickému snímku podle skutečnosti Milionář z chatrče a komedii Woodyho Allena o milostných dobrodružstvích dvou Američanek ve Španělsku Vicky Cristina Barcelona. Dvě herecké ceny si odnesla britská herečka Kate Winsletová a posmrtně byl podle očekávání oceněn i Australan Heath Ledger.

Zlaté glóby udělované zhruba 80člennou asociací zahraničních novinářů akreditovaných v Hollywoodu jsou považované za předzvěst filmových Oscarů, které americká filmová a televizní akademie vyhlásí 22. února.

ČTĚTE TAKÉ: Dnešní Zlaté glóby: Heath Ledger, a kdo dál?

Britsko-americký snímek Milionář z chatrče o negramotném indickém chlapci, který v televizní soutěži vyhraje jackpot, získal ocenění i za režii pro Dannyho Boylea, za scénář pro Simona Beaufoye a za původní hudbu pro A. R. Rahmana; stal se tak nejúspěšnějším filmem letošního 66. ročníku Zlatých glóbů.

Cena za vedlejší dramatickou roli připadla Heathu Ledgerovi za jeho umělecké ztvárnění postavy Jokera v nejnovějším díle batmanovské série Temný rytíř. Ledger zemřel v 28 letech na náhodné předávkování léky ještě před dokončením filmu. Všeobecně se předpokládá, že při prvním výročí úmrtí 22. ledna získá za Jokera i oscarovou nominaci. Temný rytíř se od uvedení do kin loni v červenci stal po Titaniku z roku 1997 druhým kasovně nejúspěšnějším filmem všech dob.

Cenu za nejlepší ženský dramatický výkon získala Kate Winslet.Kate Winsletová si odnesla cenu za nejlepší ženský dramatický výkon ve snímku Revolutionary Road (v Česku bude uváděn jako Nouzový východ), v němž se po létech od natáčení Titaniku znovu setkala před kamerou se svým tehdejším filmovým partnerem Leonardem DiCapriem. Winsletová si odnesla Zlatý glóbus i za vedlejší roli v romantickém snímku z poválečného Německa Předčítač, kde si zahrála bývalou dozorkyni koncentračního tábora zapletenou do milostné aféry s mladičkým milencem.

Za hlavní roli v komedii nebo muzikálu Zlatý glóbus převzala Sally Hawkinsová. Dosud málo známá herečka, která se v britské veselohře Happy-Go-Lucky pokouší získat řidičský průkaz, byla za stejnou roli oceněná už při loňském ročníku Berlinale. Nejlepším hercem v komedii byl vyhlášen Colin Farell za postavu zabijáka na dovolené ve snímku V Bruggách. V dramatické kategorii si Zlatý glóbus odnesl Mickey Rourke, který se vrátil na stříbrné plátno v roli postaršího zápasníka ve filmu The Wrestler.

Za celoživotní přínos filmové zábavě ocenili zahraniční novináři režiséra, producenta a filmového novátora Stevena Spielberga. Ocenění měl dostat už loni, ale kvůli solidaritě filmových tvůrců s tehdy stávkujícími scenáristy se ceremoniál omezil pouze na oznámení výsledků. Žádný z umělců tenkrát cenu osobně nepřevzal.

Jako nejlepší herečka v televizním komediálním seriálu si cenu odnesla Tina Feyová, která zaujala v rovněž Zlatým glóbem oceněném seriálu 30 Rock. Kromě toho se ale loni před americkými prezidentskými volbami proslavila v satirických televizních pořadech coby mimořádně zdařilá imitátorka republikánské kandidátky na viceprezidentku Sarah Palinové.

Cenu za nejlepší filmovou píseň získal Bruce Springsteen.Nejlepším loňským animovaným filmem se stal Wall-I o zamilovaných robotech v daleké budoucnosti. Zlatý glóbus za filmovou píseň připadl skladbě Bruce Springsteena The Wrestler ze stejnojmenného filmu. Nejlepším televizním miniseriálem byl vyhlášen John Adams popisující životní a politické osudy druhého amerického prezidenta. Ocenění za všechny jeho tvůrce převzal producent seriálu Tom Hanks.

Z pětice cizojazyčných filmů byl jako nejlepší vyhlášen izraelský snímek Valčík s Bašírem. Animovaný dokument líčí libanonskou invazi v roce 1982 z pohledu řadového izraelského vojáka a zabývá se traumatem kolem vyvraždění Palestinců v uprchlických táborech Sabra a Šatíla. Český ani slovenský film se k nominaci neprobojoval.

Jako největší favorité vstupovaly do soutěže o Zlaté glóby filmy Podivuhodný případ Benjamina Buttona v hlavní roli s Bradem Pittem, politické drama Duel Frost/Nixon a Pochyby o možném sexuálním zneužívání v církevní škole. Žádný z nich ale ani jednu z pěti nominací v cenu neproměnil.

Ceremoniál vyhlašování Zlatých glóbů v losangelském hotelu Beverly Hilton sledovala podle pořadatelů více než miliarda televizních diváků ve 137 zemích světa.

Foto: ČTK

Autor: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Filmová nadace ocenila pět vybraných scénářů skoro milionem korun

Kultura
7. 7. 2025

Nález zakopaných mincí u Jevíčka je unikátní. Učiněný poklad, tisíce mincí

Kultura
7. 7. 2025

Zastavte se v IQOS zóně na Colours of Ostrava a nalaďte se na vlnu zážitků

Kultura
7. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ