Zlatého medvěda na Berlinale získal snímek Synonyma

Kultura
16. 2. 2019 20:56
Nadav Lapid převzal cenu za film Synonyma.
Nadav Lapid převzal cenu za film Synonyma.

Zlatého medvěda pro nejlepší film letošního Berlinale získal francouzko-izraelsko-německý snímek Synonyma (Synonymes) izraelského režiséra Nadava Lapida, který vypráví příběh mladého Izraelce, jenž se snaží co nejrychleji stát Francouzem. Za nejlepší režii porota vedená francouzskou herečkou Juliette Binocheovou ocenila Němku Angelu Schanelecovou za drama Byla jsem doma, ale (Ich war zuhause, aber). Ceny pro nejlepší herečku i herce získali představitelé čínského filmu Sbohem, synu (Ti ťiou tchien čchang) Jung Mej a Wang Ťing-čchun.

Vítězné drama, které někteří označují za migrační satiru, vypráví příběh mladého Izraelce Yoava (Tom Mercier), který se po opuštění izraelské armády přestěhuje do Paříže, kde se co nejrychleji snaží stát Francouzem. Odmítá proto úplně mluvit hebrejsky, a naopak se nadšeně učí francouzštinu, i tím, že si stále opakuje synonyma.

"Myslím, že to jsou otázky, které se týkají lidí všude na světě: Do jaké míry jsme schopni opustit naši identitu a rozvíjet novou," řekl režisér Lapid, jehož vlastním příběhem se dvouhodinový snímek do značné míry inspiroval.

I když nepatřil k hlavním favoritům na Zlatého medvěda, dokázal se nakonec v konkurenci dalších 15 filmů prosadit. Původně jich bylo v hlavní soutěži 17, jeden čínský - Jedna vteřina (I miao čung) - ale nakonec nebyl uveden. Některá média spekulují, že za tím mohla stát čínská cenzura.

Z uvedených filmů si důležité ocenění odnesl snímek francouzského režiséra Françoise Ozona Díky bohu (Grâce à Dieu) o zneužívání chlapců katolickými kněžími, o traumatech, která i po desítkách let vzbuzuje, a také o neochotě církve zločiny důsledně řešit. Toto drama obdrželo Velkou cenu poroty. Film je kontroverzní i tím, že se týká případu, v němž teprve bude rozhodovat soud.

Naprázdno nevyšel ani německý film, který si vedle ceny za režijní počin připsal i Cenu Alfreda Bauera pro snímek, který otevírá nové perspektivy. Dostal ji film Bořič systému (Systemsprenger) o nezvladatelné devítileté Benni, která touží po lásce matky, zatímco vyrůstá v ústavech pro děti a v psychiatrických zařízeních.

Ukázka z filmu Synonyma:

Stříbrného medvěda za nejlepší scénář si odnesli Maurizio Braucci, Claudio Giovannesi a Roberto Saviano za film Gang dětí (La paranza dei bambini), který vypráví o skupině dětí a mladistvých rychle stoupajících v hierarchii mafiánské organizace v Neapoli. Známý italský novinář a autor knih o organizovaném zločinu Saviano, kterého kvůli výhrůžkám musí neustále střežit policie, je i autorem knižní předlohy.

Čínská kinematografie bodovala dvojicí Stříbrných medvědů pro herce, kteří ve filmu Sbohem, synu ztvárnili manželský pár. Skandinávie dostala cenu za nejlepší kameru pro Dána Rasmuse Videbæka za koprodukční film Krást koně (Ut og stjæle hester).

Letošní ročník festivalu byl osmnáctým a zároveň posledním, který vedl Dieter Kosslick. Poctu sedmdesátileté legendě Berlinale vzdala pověřenkyně německé vlády pro kulturu Monika Grüttersová. "S odvážnou vytrvalostí nabízel jeviště svobodě umění a filmové plátno politicky pronásledovaným umělkyním a umělcům," uvedla Grüttersová, podle níž navíc dokázal pro film vždy nadchnout obrovské publikum. "Filmový svět se před tebou s vděčností sklání," podotkla také.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/AP/Markus Schreiber, youtube/The Upcoming

Další čtení

Před Rudolfinem otevřou scénu ke zhlédnutí úvodního koncertu Pražského jara

Kultura
11. 5. 2025

Nový provozovatel zahájí zkušební provoz letního kina v Olomouci

Kultura
9. 5. 2025

Zemřel Jiří Bartoška

Kultura
8. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ