Tvorbu 62 zemí v celkem 326 snímcích představí od 26. května do 3. června 57. ročník Zlín Film Festivalu. Kromě zástupců filmových velmocí budou uvedena díla z netradičních zemí, jako jsou Burkina Faso, Kypr, Bahamy, Kostarika, Libanon, Palestina či Sýrie. Mezi hlavními tématy akce jsou Švýcarsko, Švédsko a 110. výročí narození spisovatelky Astrid Lindgrenové, uvedli ve čtvrtek zástupci festivalu na tiskové konferenci.
Dramaturgové programového oddělení zhlédli při výběru 2331 snímků. "Rok od roku se zvyšuje zájem tvůrců. Dostáváme stále více přihlášek a pečlivě vybíráme," uvedla umělecká ředitelka Markéta Pášmová.
Nejstarší a největší filmovou přehlídku svého druhu na světě zahájí dokument o Hermíně Týrlové. V programu se objeví menší počet titulů, zvýší se ale počet repríz, aby diváci měli větší šanci filmy vidět. Budou mezi nimi snímky pro děti a mládež, evropské režijní debuty, animovaná tvorba či studentská díla uvedená v pěti soutěžních a devíti mimosoutěžních sekcích.
Podle Pášmové půjde v soutěžích o 26 celovečerních titulů, 60 krátkých animovaných filmů a 66 krátkých studentských. Českou účast reprezentují koprodukční díla Pátá loď a Špína slovenských režisérek Ivety Grófové a Terezy Nvotové.
Švédská sekce bude obsahovat 37 celovečerních snímků pro děti a mládež, podotkla Pášmová. Sekce zahrne i divadelní adaptace či literární tvorbu slavné švédské autorky, jejíž asi nejznámější postava Pipi se stala předlohou festivalového vizuálu. "Rádi bychom přivítali zajímavé osobnosti švédské kinematografie. Oslovili jsme představitelku slavné Pipi, herečku Inger Nilssonovou. Účast nám potvrdil Bergmanův syn Daniel, který je také režisér," dodala. Švýcarská sekce zase uvede dokument Jiří Menzel - Komedie není legrace.
Soutěžní filmy budou posuzovat odborníci i děti z různých zemí. Českou a Slovenskou republiku reprezentují herečky Klára Issová, Vica Kerekes a Petra Nesvačilová, dcera Karla Zemana Ludmila, režisér a zlínský rodák Slávek Horák či filmař Juraj Nvota. Kostýmní výtvarník Theodor Pištěk převezme cenu za celoživotní přínos kinematografii pro děti a mládež. Hvězdu na chodníku slávy budou mít Pavlína Mourková a Karel Smyczek.
"Doprovodný program nabídne divadlo, koncerty, workshopy, přednášky, výstavy, interaktivní a benefiční programy. Stovky akcí se odehrají na dvou desítkách míst nejen ve Zlíně, oblíbený Kinematovlak poprvé zavítá i do rakouského města Retz," doplnil prezident přehlídky Čestmír Vančura.
Rozpočet akce se blíží k padesáti milionům korun. Více informací zde.