<span>Premiéra Bathory:</span> Jakubisko na filmu dělal čtyři roky

5. 7. 2008 18:36
Juraj a Deána Jakubiskovi v Karlových Varech.
Juraj a Deána Jakubiskovi v Karlových Varech.

Byla Bathoryová vražedkyní, nebo obětí intrik?Světovou premiéru dnes vpodvečer zažil v rámci karlovarského filmového festivalu historický snímek Juraje Jakubiska Bathory. Režisér ho za účasti herecké a tvůrčí delegace uvedl ve Velkém sále hotelu Thermal, který zaplnilo více než jedenáct stovek diváků.

FOTOGALERIE: ZDE

Ze záznamu je pozdravila také představitelka titulní role, britská herečka Anna Frielová. Jakubisko dnes rovněž převzal z rukou prezidenta festivalu Jiřího Bartošky Křišťálový glóbus za dlouhodobý umělecký přínos světové kinematografii.

"Chtěl bych především poděkovat své manželce Deaně, která je producentkou tohoto projektu. Kdyby nebylo jí, nebyl by ani tento snímek, a já bych už třeba dávno seděl a maloval barvami obrazy. Namísto toho, abych světlem maloval obrazy na filmové plátno," řekl režisér, který na tomto nejdražším středoevropském filmu (stál kolem 320 milionů korun) pracoval čtyři roky. Nakonec si v pořadí patnáctý projekt nadělil k letošním sedmdesátinám.

Juraj a Deána Jakubiskovi v Karlových Varech.Jakubisko prý nebere karlovarské ocenění jako výraz: Děkujeme, odejděte, tedy jako jakýsi zákaz točit. Považuje ho naopak za uznání, že si jako filmař, který začínal od černobílého osmimilimetrového filmu, osvojil i techniku digitální. "Můj přítel Federico Fellini nenáviděl televizi. Tvrdil, že krade filmy a posílá je do světa ve špatné kvalitě. Kdyby žil teď, určitě by změnil názor. Nová triková technika, která přišla právě s televizí, by totiž rozvinula jeho sny," vysvětlil. I proto považuje cenu za výzvu, aby novou technikou mohl nadále rozšiřovat své sny i fantazii diváků.

Jakubisko chce očistit Čachtickou paní

Jakubisko se do studia čtyři sta let staré historie ponořil důkladně. Báthoryová prý měla šestnáct hradů a zámků - na všech místech byl, ale nenašel ani židli, na které seděla, nebo pohár, z něhož pila. Přesto tvrdí, že se tato renesanční, vzdělaná a nábožensky založená žena nedá jednoznačně označit za vražedkyni. Snímek vznikl za osmdesát natáčecích dnů. Dokončení zdržely postprodukční práce v Londýně.

První mimofestivaloví diváci mohou historický thriller o legendární Čachtické paní vidět ještě předtím, než se Bathory 10. července ve 34 kopiích objeví v kinech. O den dříve ho uvede pražská Lucerna. Režisér jím chce otevřít polemiku, zda Báthoryová byla skutečně největší vražedkyní v dějinách, či se stala obětí pomluv a mocenských intrik. Pokud převáží názor, že byla vražedkyní, zůstane jí z vůle lidu i nadále. Pokud se však lidé postaví k názoru, že se stala obětí intrik a její krutost nepřesáhla krutost a zvyky své doby, hodlá podat návrh na změnu zápisu v Guinnessově knize rekordů. Ta ji totiž uvádí jako největší vražedkyni všech dob.

Foto: www.bathory.cz, Karel Šanda

Autor: ČTK

Další čtení

Václav Berka: Pivo v hospodě má chutnat tak, jak ho sládek uvařil

Relax
3. 7. 2025
1/2025 INTERVIEW

Američan dostal doživotí za plánování vraždy agentů šetřících útok na Kapitol

Zahraničí
3. 7. 2025

Desítky hasičů na Krétě bojují s rozsáhlým požárem, 3000 lidí se evakuovalo

Zahraničí
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ