Fuxa plánuje Muchovy plakáty vystavovat a sbírku rozšiřovat

Kultura
17. 4. 2014 08:55
Podnikatel Richard Fuxa.
Podnikatel Richard Fuxa.

Sbírka plakátů Alfonse Muchy, kterou shromáždil někdejší tenista Ivan Lendl, byla během uplynulého roku doplněna o další artefakty, aktuálně je její část vystavena na Slovensku, koncem roku by mohla být v Číně a do budoucna možná trvale vystavena v Praze. Řekl to Richard Fuxa, předseda správní rady nadačního fondu nesoucího jeho jméno, který kolekci od Lendla koupil. Cenu ani jeden podle něj neprozradí, Fuxa odmítl říci i termín, kdy se majitelem souboru Muchových děl stal.

Již před několika týdny se v médiích objevila suma 3,5 milionu dolarů, tedy přibližně 70 milionů korun, z tuzemských galerijních kruhů by mohlo jít o částku až třikrát větší. Fuxa nechce komentovat ani částku 60 milionů korun, která se objevila v médiích jako odhad v době, kdy se výstava plakátů konala. Doplnil, že vlastníkem Lendlovy sbírky je nyní on prostřednictvím zmíněného nadačního fondu.

"Se sbírkou mám plány ohledně vystavování v zahraničí i ohledně stálé expozice v Čechách," uvedl. Pět děl je nyní na výstavě na Slovensku. V říjnu by se mohla část sbírky stát součástí prezentace České republiky v Číně, která se bude podle Fuxy konat u příležitosti letošního 65. výročí navázání oficiálních česko-čínských vztahů a plánují se aktivity s účastí státu i podnikatelů. "Vyjednáváme s Japonskem na rok 2016 a zájem vystavit sbírku projevily i některé galerie v USA," říká Fuxa.

Expozice plakátů se loni se 185 tisíci diváky stala nejnavštěvovanější výstavou výtvarného umění roku. Diváky na výstavu lákal také Lendlův příběh. Výstavu provázela velká reklamní kampaň a na tuzemské poměry bohaté možnosti odnést si z její návštěvy upomínkové předměty. Producentem výstavy byla jedna z největších tuzemských reklamních společností BigMedia, s níž je Fuxa spojen.

Po velkém komerčním úspěchu s Muchou se letos pustil do výstavy děl grafika Bohuslava Reynka, která ve čtvrtek začíná ve Valdštejnské jízdárně. K Reynkovi ho přivedli jiní lidé než k Lendlovi, ale sám říká, že i samotný autor, respektive jeho dílo ho oslovilo. Nakoupil také kolekci Reynkových děl.

Fuxa je v kontaktu s Muchovými dědici, především s Johnem Muchou, který se angažoval před časem ve sporech kolem umístění Slovanské epopeje. "S Johnem máme takový neutrální vztah, on jde asi trochu jinou cestou, nebudu ho hodnotit. Já jdu také jinou cestou, chtěl bych vyzdvihnout Muchovo dílo tak, aby mělo v Praze důstojné místo, aby byl jeho odkaz rozšířen těmi zajímavými kreativními možnostmi, které chystám," naznačuje podnikatel.

Případné spojení Slovanské epopeje, jež je do konce roku 2015 vystavena ve Veletržním paláci, v jednom galerijním prostoru s plakáty, je podle něj "sen každého, kdo zná dílo Muchy". "Plakáty ho proslavily, ale jeho životní naplnění byla epopej, kombinované vystavení v jednom místě by bylo úžasné. Je to ale i o nějaké politické diskusi na úrovni města, státu, já bych se tomu nevyhýbal, byl bych rád, kdyby něco takového mohlo vzniknout," uzavírá Fuxa.

Autor: ČTK Foto: Karel Šanda

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ