Květnové předvolební mítinky znovu ožijí na obrazovce České televize. I když o politiku v novém dokumentu České televize Gulášek za 750 milionů vlastně zas tolik nejde.
Zdání klame. Hodinový dokument, který Česká televize chystá do vysílání na tento čtvrtek, se odehrává na předvolebních mítincích českých politických stran. Sleduje politiky, jejich mikrobusy, s kterými objížděli země české i jejich slavné maskoty.
Především ale film věnuje pozornost jejich voličům. Tedy návštěvníkům mítinků, rozhořčeným, naštvaným, ale většinou spíš letargickým obyčejným lidem, kteří o politiku mají zájem jen ve chvíli, kdy jim její zástupce dá klobásu a pivo zdarma.
„Já jsem si jen sem došel pro klobásu a pro růži pro manželku," odmítá rozhovor s autory dokumentu jeden z návštěvníků socdemáckého mítinku a prchá i s oranžovou růží pryč, zatímco jinou návštěvnici víc než předvolební mítinky zajímá oranžový zapalovač. „a ty propisky bych si dala rovnou dvě," dodává.
Není divu, že i režisér filmu Zdeněk Jiráský musel potenciální české voliče lákat na panáka slivovice, aby mu na kameru byli ochotni sdělit svůj názor. V jejich hlasech zaznívá znechucení nad současnou českou společností, v předvolební hysterii si udržují odtažitý odstup od planých politických slibů a nadávají na poměry, ať jsou jakékoliv. Na oněch mítincích v zapadlých částech republiky se zdá, že se svou životní situací není spokojen snad vůbec nikdo.
Jiráský je důsledně nestranný a nestranický, svůj film koncipuje jako pouhou anketu, v níž dává bez komentáře zaznít hlasu lidu, nikoho nezesměšňuje ani neglorifikuje. Je tak na divácích, aby si všimli nabubřelé zloby tryskající ze zástupců Dělnické strany sociální spravedlnosti či žoviálního populismu Jany Bobošíkové.
Občas film působí zkratkovitě a jaksi nahozeně, právě v tom, že věci nekomentuje ani nikterak neinterpretuje, jen sleduje karavan tvůrců objíždějících jeden mítink za druhým a pak onen frustrovaný český a moravský lid.
V mnohém právě touto metodou Gulášek za 750 milionů připomene předchozí, nedávno na obrazovce uvedený Jiráského film, Sladké mámení o novodobých odborářských dovolených v Tatrách. I na těchto bizarních akcích se sešli především nostalgici vzývající staré dobré časy, i tam z jejich hořkých promluv tryskala především frustrace a nespokojenost.
Tváří v tvář takovým filmům je těžké uvěřit, že 21 let po sametové revoluci má už česká společnost nad komunismem vyhráno. Ve filmu ostatně o tom, že se k volbám nechystají, mluví zejména mladí lidé, jejichž frustrace se od generace jejich dědů příliš neliší. Gulášek za 750 milionů dokazuje, že nostalgiků toužících po starých časech či odmítajících ty nové je v Česku stále spousta. Film Gulášek za 750 milionů uvede Česká televize ve čtvrtek 9. září v 20.55 na ČT2.