Americký hudebník a filmař Niblock má v Brně retrospektivu

Kultura
24. 11. 2015 20:05
Phill Niblock.
Phill Niblock.

Retrospektivní výstavu amerického hudebníka, filmaře a fotografa Philla Niblocka hostí od středy brněnský Dům pánů z Kunštátu. Dvaaosmdesátiletý Niblock patří k výrazným představitelům newyorské scény. V jeho díle se prolínají a doplňují různá umělecká média a formy vyjadřování, zejména hudba, film a konceptuální výtvarné umění. Retrospektivní kolekce původně vznikla pro uvedení v Lausanne ve Švýcarsku.

"Výstava představí celou šíři Niblockovy vizuální tvorby - černobílé snímky z 60. let, progresivní šestnáctimilimetrové filmy z konce téhož desetiletí, projekce a instalace abstraktních struktur z let 70. a 80. a také slavné minimalistické filmy ze série Pohyb pracujících lidí," sdělila mluvčí Domu umění Šárka Syslová.

Výstavě předcházel Niblockův pondělní koncert v planetáriu na Kraví hoře. Na kopuli promítal sekvence z cyklu Pohyb pracujících lidí za doprovodu vlastní elektronické hudby. Na středeční podvečer Dům umění ještě plánuje přednášku o Niblockově tvorbě a komentovanou prohlídku výstavy s umělcem a kurátorem.

Niblock pochází z Indiany, ale jako vášnivý jazzový fanoušek se v roce 1958 usadil v New Yorku. Jeho umělecká dráha začala fotografováním portrétů jazzových hudebníků. Postupně přešel k filmu a od roku 1968 se zaměřil i na hudbu. Cyklus Pohyb pracujících lidí vytvářel v letech 1973 až 1991. Pro retrospektivní výstavu jej nově sestříhal a remasteroval. Zaměřuje se na práci jako na choreografii pohybů a gest za doprovodu minimalistické hudby.

"Pohyb pracujících lidí vznikl z nutnosti, protože moje hudební představení doprovázeli živí tanečníci, ale bylo příliš obtížné a nákladné pořádat turné s tolika lidmi. Tak jsem začal natáčet filmy, které bych mohl při své produkci promítat," uvedl ke svému dílu Niblock.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ