Amy Winehouseová vrátila soulovou hudbu na výsluní

Kultura
21. 7. 2016 11:30
Amy Winehouseová.
Amy Winehouseová.

Ve druhé polovině nultých let znal Amy Winehouseovou celý svět a její hudba, kterou si i sama psala, zásadně proměnila zvuk té doby. Hubená holka s výraznými očními linkami a havraními vlasy prodávala miliony svých desek Back to Black a Frank a fascinovala svým hlasem i životním stylem ve stylu drogy, alkohol a divoké lásky. Janis Joplinová své doby za něj před pěti lety, 23. července 2011, zaplatila daň nejvyšší.

Její zásadní album Back to Black udělalo z Amy celoplanetární fenomén a posbíralo pět cen Grammy. Nenápadná nahrávka plná silných melodií se stala mezníkem ve vývoji populární hudby začátku jedenadvacátého století. Soulová hudba byla díky ní naráz znovu v kurzu.

Díky téhle drobné, věčně podnapilé holce z Británie, která se zhlédla ve staré muzice a dokázala jí dát současnou tvář, chtěl soul po letech útlumu od dob slavné éry amerického vydavatelství Motown zase poslouchat a hrát kdekdo.

Při tvorbě tohoto alba z roku 2006 Amy nepila a do svých písní ukládala svou zkušenost s lehkostí, přímostí a výstižností: "Hodím to na papír, přidám muziku a je mi líp. Z ošklivého se rodí hezké."

Ve velkém hitu tohoto alba s názvem Rehab zpívala výsměšně: "Chtěli mě dostat na odvykačku, ale já řekla ne, ne, ne," byť tento první pokus o detox ji ještě mohl zachránit. A z jejích "ne" v refrénu se stala krutá životní filozofie, která ji nakonec zahubila.



Ohromující hlas měla tato dívka ze židovské rodiny ze severního Londýna (narozená 14. září 1983) už od mládí - jednou na oslavě narozenin kamarádky zazpívala Happy Birthday tak vyzrále, že všichni zkoprněli.

Zpočátku vystupovala i na jazzových pódiích: stylově tam patřila a hraní v malých klubech jí nesmírně vyhovovalo.

V roce 2003, kdy debutovala deskou Frank, se jí ptali, zda si dokáže představit, že by mohla být někdy slavná: "Řekla bych, že slavná nikdy nebudu. Zbláznila bych se z toho," řekla tehdy upřímně.

Krize z dětství

V příčinách jejího pozdějšího pádu hrál patrně velkou roli její otec, londýnský taxikář, který od rodiny odešel, když bylo Amy devět, a vrátil se k dceři, když se stala celebritou. Nikdy pak už nenašla vyrovnaný vztah k mužům.

Crack, kokain a heroin vnesl do jejího života Blake Fiedler: hubený chlapík bez charismatu, kterého s Amy spojovaly deprivace z dětství.

V krizi po albu Back to Black začala Amy používat přehnané líčení, zvětšila si účes do "včelínu" a pokryla si ruce a výstřih tetováním.

A propadla se do spirály recidiv. Svoji roli v ní sehrál i její pozdní manažer a zároveň koncertní promotér Raye Cosbert, který měl zájem na tom, aby Amy vystupovala i v době, kdy nebyla ve formě. Tak tomu bylo i na jejím posledním koncertě v Bělehradě, kde skoro nemohla zpívat, pár týdnů před svou smrtí.

Onoho 23. července 2011 byla nalezena mrtvá ve svém domě v Londýně. Podle soudního lékaře měla v době smrti v krvi 4,16 promile alkoholu.

V prosinci 2011 jí posmrtně vyšlo album pojmenované Lioness: Hidden Treasures (Lvice: Skryté poklady), které obsahuje 12 dosud nevydaných písní i zbrusu nové kompozice.
V minulém roce zmapoval její život zdařilý dokument Amy britského režiséra Asifa Kapadii, který byl uváděn i v českých kinech. Snímek sestavený převážně ze soukromých fotografií a domácích videí výstižně zachycuje kontrast mezi věčným "holčičkovstvím" Amy a její "starou duší" s dospělým hlasem.

Autor: ČTK Foto: ČTK , PA/Yui Mok, youtube

Další čtení

Nový provozovatel zahájí zkušební provoz letního kina v Olomouci

Kultura
9. 5. 2025

Zemřel Jiří Bartoška

Kultura
8. 5. 2025
ilustrační foto

Šumperk bude hostit gastrofestival Menu světa, nabídne pokrmy pěti kontinentů

Kultura
8. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ