Audiopohlednice z Moravy, drsné i bouřlivě poetické

Kultura
13. 10. 2013 17:30
Hudební tipy.
Hudební tipy.

Dnešní tipy přinášejí rýpanec pragocentristům. Nikola Muchová je poslední dobou stále skloňovanější jméno a v nemainstreamových kruzích se už nějakou dobu hovoří i o zajímavé kapele, pokračující tam, kde skončili někdejší Idiot Crusoe, s divokými koncerty i prezentací. Brněnská alternativní scéna zkrátka navazuje na své dlouholeté nejlepší tradice a podle všeho dokáže inspirovat i současné tvůrce a posluchače. A přesně takovéhle injekce ostatní tuzemští muzikanti potřebují jako sůl.

 

Mucha: Slovácká epopej (vlastní náklad / Piper rec.)  
http://bandzone.cz/mucha

Když jsem před pár lety viděl na festivalu Beseda u bigbítu rozcuchané děvče, prý z Kyjova,  třískat do kytary a hulákat, že "chlapi sú kokoti", mělo to svůj půvab a nedalo se to přeslechnout, i když to mnozí zjevně nebrali příliš vážně. Rok se s rokem sešel, a o "čerstvém objevu na alternativní scéně" a  "punkové feministce" píše už i blesk.cz.  Nikolu Muchovou obklopil all-star-band naší nezávislé scény a na debutové album ji příznivci poslali skoro  sedmdesát tisíc, prostřednictvím portálu hithit.cz, čímž se přiřadila k Xavieru Baumaxovi či Monice Načevě, kteří zde také uspěli.

Slovácká epopej vyšla po prázdninách i na vinylové desce.Je zvláštní, že skoro nejčastěji skloňovaným slovem v souvislosti s tímto fenoménem je punk. Otevřeně musím říct, že o jeho obsahu mám trochu odlišnou představu, než je to, co nabízí právě Mucha, jejíž písně v sobě mají mnohem více ducha folkové upřímnosti. A už vůbec mi není jasné, co komu na debutu téhle činorodé a živočišné dámy připadne kontroverzní? Že se občas nebojí použít vulgarismus? A že ho nepoužije samoúčelně jako Záviš, ale vtipně jako Čokovoko? Pozoruhodnější s každým dalším opakovaným poslechem je, jak - ačkoli zjevně mnohá témata na desce pramení z prožítého - vystupuje na povrch, jak jsou zatím často pojata spíš prvoplánově, aniž by šla k podstatě.

Texty jsou sice zajímavé otevřenou výpovědí a intenzivní ventilací nespokojenosti, ale jednak nemoravského posluchače může s opakováním iritovat slovácký dialekt, a také křečovitost s jakou tepou do problémů, které mužská polovina lidstva způsobuje té ženské. V praxi se tak může stát, že daleko přesvědčivější Mucha je ve chvíli, kdy nezpívá o chlapech, ale o sobě: třeba ve vynikající "kocovinové" písni Nikolo nebo surově upřímné parodii na sektářské popěvky Ježíš, snad jediné opravdu punkové.

Mucha a chlapi.Přestože sólová Mucha na mě působila autentičtěji a ve vyznění silněji, i nahrávka s kapelou funguje. Ostrá rytmika (fakt skvělé bicí Štěpána Svobody, ještě energičtější, než jakými popohání sestru Martu v Budoáru staré dámy) ji dodává dynamiku, k duu Kyšperský-Zavadil už asi netřeba cokoli dodávat. Sama Nikola hraje zajímavě a invenčně na kytaru, na druhou stranu deska plyne v poměrně jednotné hudební linii "od Květů k Syčákům a zpátky", a vůbec by nebylo od věci, kdyby si kapela do  budoucna častěji troufala na podobná žánrová odbočení, jakým je závěrečná Es tut mir leid.

Svobodné a svou otevřeností, s jakou mluví i o nepříjemných aspektech žití, i úlevné a osvobozující písničkářství Nikoly Muchové i její spojení s "chlapy za zády" má za sebou první krok. Tedy živelné ohlédnutí za dobou post-puberty. Krok, který ji na jedné straně přinesl v některých kruzích až kultovní pozici, ale který také mnohé jiné dovedl k ukolébání, že hvězdný status je už zajištěn. Resumé po prvním albu a následném prvním vystřízlivění je nicméně jasné: start dobrý, růžky vystrčeny, ale to podstatné se ukáže příště. Potenciál totiž ještě zdaleka nebyl vyčerpán.

 

Děti kapitána Morgana: S rozkoší vylizuju omáčku (Guerilla)
http://soundcloud.com/d-ti-kapit-na-morgana

Kapela z Brna a okolí na sebe upozornila už svou první nahrávkou Lživé oživlé, druhé album s názvem, který ve zkratce nádherně vyjadřuje podstatu její tvorby, ji už představuje jako vyzrálou a sebevědomou, s jasným výrazem i názorem. Důležitým prvkem vyjádření pro ni je poezie Milana Kozelky a Pavla "Homéra" Ambrože.  Je protkána syrovým černým humorem, plná surreálných vizí (skladba Každý chlap má trojky kozy o tom, jak Michael Jackson sbalil Boženu Němcovou), alkoholicko-pokleslé dekadence, neotřelých nápadů, ale  i vyloženě křehkých a něžných obrazů (Tiše, Havrany vymyslel Oumulu Bubuku).

Kapela prý vznikla u sklenky jistého nejmenovaného rumu...Neméně stejně jako texty je ale zajímavá hudební složka, jejímž autorem je pilíř kapely a kytarista Ivan Manolov, hudebník, kterého znají jak artrockeři (Progress 2), posluchači pop-rocku (Burma Jones), jazzu i šansonu (Minach) i undergroundu (aktuálně zároveň i DG 307). Nejčastěji vychází z bluesových motivů, ale nebojí se ani folkrockové čistoty, rockových riffů i hospodského šramlu a nástroje jako tuba, akordeon či občasné banjo výsledné podobě dodávají až nečekanou barevnost. Nepřekvapí tak ani hostování nadžánrového Tomáše Vtípila.

Deklamace i občasný zpěv navozují občas až šansonovou atmosféru, vzdálenou zahořklosti i časové ustrnulosti mnohých undergroundových kolegů. Ne, není tu snaha o urputnou a někdy až směšnou rádobyprogresivitu, ale zároveň ani stopa častého staromilectví. Vše se prolíná zcela organicky a přirozeně, v až nečekaně proaražovaný originál, funkční a působivý. Někde jako by vykukoval Tom Waits, z domácích vod se nabízí společný jam kapel Rudovous a Ladě, ale berte to jako jen velmi nepřesné nasměrování. I na obalu uvedená vtipná škatulka "autsajdr pop" je vlastně přesná.

Nejen album, ale ani koncerty Dětí kapitána Morgana zjevně nejsou nudné.S ironickou nahrávkou dobře korespondují i malůvky Mariana Pally na digipacku. Ilustrují nadhled i zdravý odstup. Děti kapitána Morgana na své letošní nahrávce představují autentickou a zcela současnou výpověď lidí, kteří už mají něco za sebou, ale ještě to zdaleka nehodlají zabalit a jen nadávat na poměry. Nedbají na přílišnou uhlazenost, ale také se nuceně nestylizují do pozice lůzrů na okraji společnosti - i proto jsou jejich písně tak uvěřitelné, prosté zbytečných póz. A i proto stojí za to tuhle nenápadnou desku nepřehlížet.

Autor: Antonín KocábekFoto: archiv

Další čtení

Zemřel Jiří Bartoška

Kultura
8. 5. 2025
ilustrační foto

Šumperk bude hostit gastrofestival Menu světa, nabídne pokrmy pěti kontinentů

Kultura
8. 5. 2025
Slovenský fotograf Robert Vano zahájil jeho autorskou výstavu a současně pokřtil novou knihu, 6. května 2025, Praha.

V Tančícím domě bude do října retrospektivní výstava fotografa Roberta Vana

Kultura
6. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ