Auto místo trsátka i 3D efekty bez počítače. To je kapela OK Go

Kultura
24. 6. 2014 17:20
Parta trikařů OK Go realizuje jeden neuvěřitelný nápad za druhým.
Parta trikařů OK Go realizuje jeden neuvěřitelný nápad za druhým.

Málokterý hollywoodský trhák má ve svých dvou hodinách tolik nápadů, fórků a zvláštních efektů, kolik jich kapela OK Go nacpe do jednoho videoklipu. Proslavili se před pár lety originálními tanečky na běžících pásech v posilovně, brzy to ale rozjeli ve větším měřítku. Po pošahaných strojích a autu jako hudebním nástroji vydali k nové desce klip plný spousty vizuálních efektů. A to jako obvykle bez počítačových efektů a na jediný záběr.

Jedním z nejoceňovanějších videoklipů na YouTube vůbec je Here It Goes Again. Vystačil si se čtyřmi účinkujícími a osmi běžícími pásy z posilovny. Klip si režírovala kapela sama spolu se zpěvákovou sestrou Trish Sieovou, jež dělala choreografii mnoha klipů OK Go. Právem si klip zasloužil cenu Grammy.



Procházení zdí, optické iluze, neexistující nábytek... Proti surrealistické novince Writing on the Wall je taková Alenka v říši divů nebo snový velkofilm Počátek dětskou hrou. Co je skutečné a co jen iluze? Kdo kde vlastně stojí? A kde je nahoře a kde dole? Nechte se zmást sami.



Při End Love si už trochu pomohli s filmařskými triky, ale zase jen v jednom ohledu. Klip si hraje s různým zrychlováním, je opět na jeden záběr, ovšem ten trvá nepřetržitě 18 hodin! Během něj se kapela regulérně vyspala v parku, pořád před zapnutou kamerou.



Skupina se vyžívá v principu DIY (Do It Yourself, udělej si sám), většina jejich produkce vypadá, že ji zvládnete realizovat na vlastním dvorku nebo v garáži - když budete tvrdě pracovat. Ale když se zrovna pustí do něčeho náročnějšího, umí se domluvit s partnerem s většími možnostmi. S automobilkou Chevrolet takto spolupracovala na klipu Needing/Getting. Automobil se v něm stává ne až tak hudebním nástrojem, jako spíš hudebníkem.



Jinou velkolepost předvedli v roce 2010 s písní This Too Shall Pass. Pro natáčení postavili OK Go obří nesmyslnou mašinu, takzvaný Rube Goldbergův stroj, jaký se obvykle vyskytuje spíš ve střelených animovaných seriálech a komiksech. Účinkuje třeba domino, padající klavír, samohybná paintballová popravčí četa či parta Lego minifigurek. A vtipná byla i volba partnera, který finančně vypomohl s realizací oné spousty pastí, naschválů a aranžovaných nehod - pomohla pojišťovna StateFarm. Tým konstruktérů pak pocházel z prestižní univerzity California Institute of Technology včetně některých odborníků, kteří poslali vozítko Mars Exploration Rover na rudou planetu - jeho kopie si proto také v klipu zahrála.



Skoro bez rekvizit si zase vystačil klip White Knuckles, ale pustil se do jiné filmařské výzvy. S muzikanty v něm účinkuje hned dvanáct psů, a jejich role nejsou zrovna jednoduché. Samozřejmě opět na jeden záběr (totiž uskutečnilo se 124 pokusů, vítězem bylo číslo 72).

Neméně nápadité jsou i živé produkce OK Go. Takto třeba předvedli, že nejsou žádní podvodníci - vystoupili ponoření pod vodou.

Autor: - mav -Foto: , okgo.net

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ