Autorikšou z Indie do Kanady a další objevné výpravy
05.09.2009 13:31
V kategorii „world music" je stále živo. V září vyjedou na česká pódia Autorickshaw či Speed Caravan. Malé vozítko na dlouhé cestě
Indicko-kanadský projekt Autorickshaw v čele s uhrančivou zpěvačkou Subou Sankaran představuje velmi zdařilou a soudržnou fúzi indické hudby a „západních" žánrů. Stejně jako se autorikši dokáží proplést i těmi nejpřecpanějšími ulicemi Dillí, hledá si kapela sjízdnou cestu mezi západním a orientáním popem, jazzovými výrazovými prostředky, elektronikou, tanečními žánry od bhangry po breakbeat, funkem i tradičními ragami. A nejen, že nenarazí, ale ani si neodře blatníky. Nepatřičně nepůsobí dokonce ani když Autorickshaw naroubují klasiku Leonarda Cohena Bird On a Wire na rytmus a nápěv dávné ragy. Přesvědčit se můžete 9. září od 19:30 hodin v pražském Paláci Akropolis.
Seskupení Autorickshaw vzniklo v roce 2003 a vedle Suby ho tvoří hráč na tabla Ed Hanley, další perkusista Patrick Graham a virtuózní baskytarista Rich Brown (žádný nováček, hrál i v kapele písničkáře Bruce Cockburna). V Kanadě platí skupina za uznávanou veličinu a sbírá nominace na kanadské „Grammy" Juno, ale díky přirozené žánrové rozmáchlosti sklízí úspěchy klidně na jazzových festivalech ve Švédsku (Stockholm Jazz Festival) a šplhá až na čtrnáctou příčku European World Music Charts. A světe div se, emigranty Autorickshaw vzala za své i Indie, která jinak dává přednost spíše domácí produkci.
Třetí příjezd elektrické karavanySpeed Caravan si u nás letos udělali dobré jméno díky smršti způsobené na festivalech Colours Of Ostrava a Sázavafest. Díky virtuozitě a rockerskému nápřahu „elektrického loutnisty" Mehdiho Haddaba a hybnému rytmickému základu z laptopu Hermiony Frankové dokáží spojit příznivce rocku i taneční hudby, aniž by zaprodali „etnické" kořeny, vězící hluboko v hudební tradici Maghrebu i arabských pouští. Nejvyšší čas na samostatný koncert, který proběhne 25. září od 19:30 hodin v pražském Paláci Akropolis.
Do zdejší distribuce (via Indies Scope) se současně dostává i nová, rozšířená verze debutového alba Kalashnik Love, připravená pro vydavatelství Petera Gabriela Real World. Přibyly dvě „hitovější" písně (Dubai, Hotel Zyannides****) a dva remixy. Skladba Diamond Belly Button naopak uvolnila místo. Vydařil se záměr, aby nahrávka působila pestřeji a posluchačsky přístupněji než první vydání, zároveň se však nevytratil „saharský trance" a undergroundový feeling původního titulu. I aktuální verzi alba samozřejmě zdobí velesvérázné cover-verze Killing An Arab (původně od The Cure) se sarkastickým vokálem hostujícího Rachida Tahy a orientalizovaná Galvanize od The Chemical Brothers.
FOTO: Rachot/Respect Plus (Autorickshaw), Indies Scope (Speed Caravan)
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.