Stephan Baumgartner na koncertu 26. dubna v Barokním refektáři dominikánů v Praze uvede světovou premiéru své skladby Homage a Martinů. Švýcarský hudebník zároveň osobně převezme ocenění Artis Bohemiae Amicis (Přátelé českého umění). Skleněný artefakt je udělován za dlouhodobou a významnou činnost přispívající k šíření dobrého jména české kultury v tuzemsku i v zahraničí. Za organizátory o tom informovala Martina Fialková ze spolku České kořeny.
"Koncert se koná v rámci cyklu Hudba bez hranic a budou na něm přítomni zástupci ministerstva kultury a švýcarského velvyslanectví," uvedla Fialková.
Baumgartnerova skladba Homage a Martinů zazní v podání souboru Martinů Strings Prague. Program dále nabídne Sonátu g-moll pro flétnu, violoncello a smyčcový orchestr Johanna Sebastiana Bacha a Symfonii La Paix c-moll Pavla Vranického.
Rodák z Curychu Baumgartner se začal učit v šesti letech na housle a brzy se u něj objevil zájem o komponování. Později se rozhodl stal fagotistou a změnil svůj původní úmysl studovat medicínu. Jako student curyšské konzervatoře byl v roce 1967 poslán do Prahy, kde pokračoval ve studiích u Karla Pivoňky, jednoho z významných fagotových učitelů. Jeho profesorem kompozice byl Karel Janáček. Baumgartner současně studoval slavistiku a psychologii na Filozofické fakultě UK v Praze a na začátku 70. let pokračoval v postgraduálním studiu ve Freiburgu v Německu.
V následujících letech hrál v orchestrech v Curychu, Bernu a Basileji a od roku 1979 působí jako umělecký ředitel Galerie am Hinterberg. Zorganizoval více než 3 tisíce představení, z nichž jedna třetina byly premiéry. Skladby Baumgartnera zahrnují sóla pro jednotlivé nástroje, široké spektrum komorní hudby, která kombinuje smyčcové a dechové nástroje, písně, klavírní kusy, orchestrální a symfonická díla.
Ocenění Artis Bohemiae Amicis v minulosti ze zahraničních hudebníků obdržel například Brit Ian Kennaway, spoluzakladatel charitativní organizace The Friends of Czech Heritage (Přátelé českého dědictví), která do Česka vozí dobrovolníky na pomoc památkám a získává peníze na jejich obnovu. Držiteli ocenění jsou také hudební skladatel Ennio Morricone nebo slavný dirigent a znalec české hudby Sir Charles Mackerras.