Baumgartner uvede v Praze premiéru své skladby, převezme i cenu

Kultura
30. 3. 2018 07:00
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Stephan Baumgartner na koncertu 26. dubna v Barokním refektáři dominikánů v Praze uvede světovou premiéru své skladby Homage a Martinů. Švýcarský hudebník zároveň osobně převezme ocenění Artis Bohemiae Amicis (Přátelé českého umění). Skleněný artefakt je udělován za dlouhodobou a významnou činnost přispívající k šíření dobrého jména české kultury v tuzemsku i v zahraničí. Za organizátory o tom informovala Martina Fialková ze spolku České kořeny.

"Koncert se koná v rámci cyklu Hudba bez hranic a budou na něm přítomni zástupci ministerstva kultury a švýcarského velvyslanectví," uvedla Fialková.

Baumgartnerova skladba Homage a Martinů zazní v podání souboru Martinů Strings Prague. Program dále nabídne Sonátu g-moll pro flétnu, violoncello a smyčcový orchestr Johanna Sebastiana Bacha a Symfonii La Paix c-moll Pavla Vranického.

Rodák z Curychu Baumgartner se začal učit v šesti letech na housle a brzy se u něj objevil zájem o komponování. Později se rozhodl stal fagotistou a změnil svůj původní úmysl studovat medicínu. Jako student curyšské konzervatoře byl v roce 1967 poslán do Prahy, kde pokračoval ve studiích u Karla Pivoňky, jednoho z významných fagotových učitelů. Jeho profesorem kompozice byl Karel Janáček. Baumgartner současně studoval slavistiku a psychologii na Filozofické fakultě UK v Praze a na začátku 70. let pokračoval v postgraduálním studiu ve Freiburgu v Německu.

V následujících letech hrál v orchestrech v Curychu, Bernu a Basileji a od roku 1979 působí jako umělecký ředitel Galerie am Hinterberg. Zorganizoval více než 3 tisíce představení, z nichž jedna třetina byly premiéry. Skladby Baumgartnera zahrnují sóla pro jednotlivé nástroje, široké spektrum komorní hudby, která kombinuje smyčcové a dechové nástroje, písně, klavírní kusy, orchestrální a symfonická díla.

Ocenění Artis Bohemiae Amicis v minulosti ze zahraničních hudebníků obdržel například Brit Ian Kennaway, spoluzakladatel charitativní organizace The Friends of Czech Heritage (Přátelé českého dědictví), která do Česka vozí dobrovolníky na pomoc památkám a získává peníze na jejich obnovu. Držiteli ocenění jsou také hudební skladatel Ennio Morricone nebo slavný dirigent a znalec české hudby Sir Charles Mackerras.

Autor: ČTK Foto: , pixabay.com/matreena

Další čtení

Hip Hop není jen hudebním žánrem, patří k němu i styl oblékání, mluvy či tance

Kultura
4. 5. 2025
ilustrační foto

Lady Gaga přilákala na Copacabanu 2,1 milionu fanoušků

Kultura
4. 5. 2025

Smetanova Litomyšl bude opět mít doprovodnou scénu Festivalové zahrady

Kultura
2. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ