Britští Faithless zahrají v Praze na Výstavišti

Kultura
8. 4. 2007 11:58
Ilustrační foto - britská hudební skupina Faithless
Ilustrační foto - britská hudební skupina Faithless

Ilustrační foto - britská hudební skupina FaithlessPropracovanou zvukovou krajinu jejich hudby obdivují miliony fanoušků po celém světě. Faithless, kteří kombinují elektroniku s akustickými prvky a vokály, dobyli přední příčky hitparád a nyní se vracejí do Čech. Kdo je nestihl v roce 1998 v klubu Roxy nebo tři roky nato na pražském Výstavišti, může si monumentální zvuk autorů velkých tanečních hymen jako Insomnia či God Is a DJ vychutnat už pozítří opět na Výstavišti.

Nástrojová výzbroj Faithless na koncertech není jen elektronická strojovna: rockové atributy jako elektrická kytara nebo řádící bubeník jsou nedílnou součástí jejich hutného a strhujícího zvuku.

S vlastním autorským zázemím dokázali oslovit širokou škálu příznivců a počtem prodaných singlů a alb se stali komerčně nejúspěšnějším tanečním seskupením všech dob. Jejich hudba upomíná na kultovní Massive Attack.

Britští elektroničtí "bezvěrci" před časem zvěstovali vlastní rozpad, ale nakonec je všechno jinak. V listopadu vydali nové studiové album To All New Arrivals, jehož singl Bombs hrají rádiové stanice neustále. A právě živou podobu alba představí Faithless s doprovodnou kapelou na nynější šňůře To All New Arrivals - The Tour 2007.

Základ Faithless tvoří vyhlášená dýdžejsko-remixérská dvojice Rollo Armstrong a Sister Bliss. S nimi zpívá rapující buddhistický kazatel a bývalý DJ Maxi Jazz, autor většiny textů. Bliss, patrně nejznámější britská dýdžejka s talentem na hru na klavír, housle, saxofon a basu, skládá většinu hudby, zatímco Rollo řídí a produkuje zvuk kapely vzpouzející se žánrovému zařazení.

Všichni mají za sebou sólovou kariéru. Rollo je úspěšným zvukovým designérem - uznání sklidily jeho úpravy písní islandské zpěvačky Björk, skupin Pet Shop Boys či Simply Red. Sister Bliss hrála od pěti let na piano a housle, avšak nakonec jí učarovaly zvukové a technické možnosti house music. Je známá i brilantním remixem pro Mobyho.

Formace měla štěstí hned s debutem. Její singl Salva Mea pronikl až za oceán - a také do Jižní Afriky, kterou skupina navštívila při světovém turné na počest alba Reverence. To vyšlo předloni u Rollovy firmy Cheeky Records, dodnes se prodalo přes milion kusů.
Další titul Sunday 8PM je ještě zastřenější, zvukově rozostřenější a rytmicky jemnější než předchozí deska. A po dalším albu Outrospective před dvěma lety ohlásili Faithless konec, odjeli poslední turné a vydali kompilaci největších hitů Forever Faithless.

Sister Bliss porodila, Rollo se stal otcem a Maxi Jazz se ještě víc posílil buddhismem. Ale nad Faithless se nakonec hladina nezavřela, jak naznačuje jejich novinka To All New Arrivals (Všem nově příchozím) z loňského podzimu.

Opět tu využívají charismaticky temného frázování samotného Maxi Jazze, přizvali i Robberta Smithe z The Cure, Cassandru Fox a už tradičně i Dido, která díky svému bratru Rollovi začala kariéru před deseti lety právě u Faithless a na každé jejich desce má jednu nahrávku.

Rozčarování z válek, chudoby a nemocí, a naopak světlo v podobě všech nově příchozích (nejen) dětí je vůbec nejsilnějším pojítkem a sdělením celého alba. Píseň Bombs způsobila mírný poprask svým hudebním videem a MTV ji odmítla hrát. V klipu se střídají válečné scény s normálním životem, což symbolizuje přítomnost války všude kolem nás.

Foto: archiv

Autor: ČTK

Další čtení

Soutěž o vstupenky na koncert Lionel Richie

Kultura
1. 7. 2025

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ