Novým šéfdirigentem a hudebním ředitelem České filharmonie (ČF) se od září 2012 stane Jiří Bělohlávek. Stvrdil to dnes svým podpisem na ministerstvu kultury. Funkce se ujme na čtyři léta od roku 2012. Čtyřiašedesátiletý Bělohlávek v současnosti působí na prestižním šéfdirigentském místě u Symfonického orchestru BBC v Londýně, kde mu smlouva v roce 2012 skončí. V tomtéž roce opustí místo šéfdirigenta ČF Izraelec Elijahu Inbal.
Ministr kultury Jiří Besser před podpisem smlouvy uvedl, že převzal závazek za MK a současnou vládu pro vytvoření podmínek pro ČF. Kontrakt Bělohlávek nejprve podepsal s ministrem, podpisy poté připojili nový generální ředitel ČF David Mareček a náměstek ministra kultury Radek Zdráhal, který jej dočasně v ČF zastupuje. "Je to uznání a velké vyznamenání být povolán k prvnímu tělesu a je to samozřejmě také velikánský závazek," řekl dnes novinářům Bělohlávek.
Detaily smlouvy nebyly zveřejněny. Podrobné umělecké povinnosti bude vedení ČF s Bělohlávkem projednávat příští rok. Podle Bělohlávka specifikuje smlouva roční počet jeho koncertů, předpokládaných zájezdů, výjezdů po Česku i nahrávacích aktivit. V kontraktu podle něj dále stojí, že v příštích šesti měsících vedení ČF a Bělohlávek vypracují návrhy na další zlepšení své budoucí spolupráce.
Bělohlávek potvrdil, že dostal i jiné nabídky ze zahraničí. Od českých filharmoniků očekává, že s ním budou skvěle spolupracovat a radovat se z koncertů. Nabídne jim proto veškeré své zkušenosti i svou neutuchající lásku k hudbě. Je přesvědčen, že najdou dostatek prostoru pro společnou práci.
Rozsah jeho pracovních aktivit bude prý větší, než měl v Londýně. Tam dostal před rokem nabídku ještě k dalšímu prodloužení smlouvy, ale tehdy řekl, že jeho působení bylo dostatečně dlouhé a naplnilo očekávání obou stran. Původně měl s orchestrem BBC tříletou smlouvu, která byla o tři roky prodloužena. K orchestru se však bude pohostinsky vracet. Jeho působení v Londýně skončí posledním koncertem na BBC Proms v 8. září 2012.
Podle Marečka by se smlouva bez podpory Bessera a Zdráhala tak rychle nedojednala. Ještě nedávno totiž předpokládal, že se jednání protáhnou do poloviny ledna. Ministr však usiloval o to, aby se smlouva podepsala ještě před Vánocemi. S Bělohlávkem se Besser poprvé setkal 21. září, kdy mu dirigent předal "manuál" svých požadavků a přání. Ministr prohlásil, že dohlédne, aby se podmínky smlouvy dodržely k Bělohlávkově spokojenosti.
Podpisu smlouvy začal Besser věřit v pondělí večer, kdy se s Bělohlávkem dohodli. Jednání, která v posledních 14 dnech vedli Mareček se Zdráhalem, byla podle něj na určitém bodu zastavena. Nemohli prý pokračovat kvůli názoru ministerstva, který chtěl Bělohlávek slyšet. Financí se prý Besserova dohoda s Bělohlávkem příliš netýkala. "S panem Jiřím Bělohlávkem se mi jednalo velmi dobře. On svým způsobem nese své jméno ze světa zpátky do České republiky a samozřejmě jde na podmínky, které jsou přiměřené možnostem České republiky, České filharmonie a ministerstva kultury. Myslím, že je to od něj velmi ušlechtilé gesto," dodal Besser.
Bělohlávkův příchod k ČF vítají i hudební znalci. Pro orchestr je to jedna z posledních šancí, jak se dostat mezi absolutní světovou špičku. Spojení s jeho osobou jednoznačně posílí renomé tělesa v zahraničí, pomůže orchestr stabilizovat a pozvednout ho umělecky i společensky.