Český <span>hudební trh</span> loni opět klesl. O 12 procent

Kultura
9. 2. 2010 16:30
Prodej CD. Obrázek, který možná brzo bude minulostí.
Prodej CD. Obrázek, který možná brzo bude minulostí.

Prodej CD. Obrázek, který možná brzo bude minulostí.Český hudební trh loni klesl z 555 milionů korun v roce 2008 na 490 milionů korun. Snížil se obrat nejen z prodeje hudebních CD, ale i digitální hudby, která v předešlých letech vykazovala růst. Podle české pobočky Mezinárodní federace fonografického průmyslu (IFPI) loňský pokles tuzemského prodeje odpovídá vývoji na světovém trhu s hudbou, který doplácí na rostoucí pirátství.

Ze zveřejněných statistik vyplývá, že loni klesl jak prodej klasických CD a hudebních DVD, tak i levnějších hudebních příloh novin. Za prodej CD a DVD hudební vydavatelství utržila 302,2 milionu korun, což bylo meziročně o 12 procent méně. Propad tržeb v roce 2009 ovšem vykázala i digitální hudba, jejíž obrat klesl meziročně o 28,4 procenta. "Příjmy z digitálních prodejů v roce 2008 dosáhly více než 29 milionů korun, zatímco v roce 2009 činily příjmy z digitálních prodejů pouze 21 milionů korun," uvedla IFPI.

ČTĚTE TAKÉ: O klasická "cédéčka" není zájem. Trh se propadá

"Za meziročním poklesem českého trhu s digitální hudbou stojí především výpadek podílů z příjmu ze serveru YouTube a dramatický propad prodejů reálných vyzvánění pro mobilní telefony," stojí ve zprávě IFPI. Hudební vydavatelství si v předchozích letech od rostoucího prodeje digitální hudby přes internet hodně slibovala. Stahovat hudbu legálním způsobem z internetu mohou čeští posluchači od podzimu 2006.

Pirátská CD jsou pro prodejce hudby stále noční můrou.Internetový prodej hudby a vyzváněcích melodií do mobilních telefonů by podle některých odborníků měl být v budoucnu páteří hudebního průmyslu. Ještě v roce 2008 tuzemský hudební trh poprvé po deseti letech vykázal nárůst, a to meziročně o 11 procent na 555 milionů korun. Hlavní podíl na vyšších tržbách tehdy měla levná CD, která se prodávají jako přílohy novin. Vyšší tržby byly předloni i z prodeje digitální hudby.

Členové české pobočky IFPI mají na domácím trhu podíl přibližně 91 až 93 procent. Nejsilnější pozici na trhu má vydavatelství Universal Music s podílem 30,2 procenta. Následují EMI (19,1 procenta) a česká pobočka Sony Music (19 procent). Na dalších místech jsou firmy Supraphon (15,3 procenta), Warner Music (8,5 procenta) a Popron Music (4,2 procenta).

Foto: archiv TÝDNE

Další čtení

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Filmová výchova míří do škol. Kurzy pro učitele jsou připravené

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ