Pražský koncert PJ (Polly Jean) Harvey se blíží. Silné a propracované texty, vokální jistota a nepřehlédnutelné charisma - to jsou její hlavní devizy. Dvaačtyřicetiletá britská zpěvačka a skladatelka, která se na hudební scéně pohybuje 20 let, patří k nejvlivnějším osobnostem alternativního rocku. Její emotivní a naléhavá tvorba sklízí přízeň kritiků i fanoušků. Do Česka dorazí poprvé, 27. října představí v Praze své album Let England Shake.
Od 90. let, kdy začala chrlit své syrové písně o lásce, víře či sexu, ukázala řadu odstínů svého projevu. V hudbě i ve výrazu dokáže být nekompromisní femme fatale, zároveň ale umí procítěně přednést melancholickou baladu a působit křehce a zranitelně. Deska z letošního roku, kterou PJ Harvey nahrála v kostele z 19. století ve svém rodném Dorsetu, je opět originální. K písním zpěvačka řekla: "Jsou o světě, v němž žijeme a jehož součástí jsou války."
Na Let England Shake se zabývá Anglií a jejími válečnými konflikty, včetně těch čerstvých v Afghánistánu a v Iráku. Harvey popisuje deziluzi a smutek Britů, ale zdržuje se politických komentářů. Pečlivá, téměř tříletá práce se jí vyplatila - za desku získala prestižní Mercury Prize za nejlepší britské album. Zpěvačka je jediným umělcem, který toto ocenění získal již podruhé (poprvé byla oceněna za nahrávku Stories From The City, Stories From The Seaz roku 2000).
Subtilní, ale uhrančivá rocková diva s havraními vlasy si na efekty příliš nepotrpí, často se doprovází jen na kytaru či na klavír. Zdárně si vybírá také spolupracovníky, kteří jsou osobnostmi nemenšího věhlasu - například Nick Cave, jehož partnerkou byla nějaký čas i v osobním životě, Thom Yorke (Radiohead), Josh Homm (Queens of the Stone Age), Björk, Tricky, Marianne Faithfullová nebo Mark Lanegan. Výrazným byl hned debut PJ Harvey, deska s názvem Dry (1992), za kterou ji časopis Rolling Stone jmenoval objevem roku i nejlepší písničkářkou.
Dosud zpěvačka vydala osm studiových alb, kromě již zmiňovaných dále Rid Of Me (1993), To Bring You My Love (1995), Is This Desire? (1998), Uh Huh Her (2004) a White Chalk (2007). Další dvě desky natočila ve spolupráci s producentem a svým "hudebním mentorem" Johnem Parishem.
Narodila se 9. října 1969 v Bridportu v hrabství Dorset v rodině kameníka a sochařky. Žili na ovčí farmě, kam se rodiče - vyznavači idejí hippies - uchýlili v rámci "návratu k přírodě". Právě díky nim se Polly Jean dostala k hudbě, především k blues. První skupinu si založila jako teenagerka.
Do povědomí ji v počátcích přivedl slavný dýdžej stanice BBC John Peel, který s ní natáčel své Sessions. Později zpívala jako předskokan na turné U2. Zpěvačka, která má sedm nominací na Brit Awards a šest na Grammy, se věnuje i výtvarnému umění a píše - prózu či poezii.