Se skupinou Soundgarden patřil zpěvák a skladatel Chris Cornell k průkopníkům drsného a temného stylu grunge, jenž se na přelomu 80. a 90. let stal senzací. Hudební fanoušky po celém světě Cornell zaujal svým zastřeným a uhrančivým hlasem, který má prý rozsah čtyř oktáv. V neděli vystoupí Chris Cornell v Praze v klubu Roxy.
Cornell se narodil jako Christopher John Boyle 20. července 1964 v Seattlu. Jeho otec měl irské kořeny, matka, po které přijal jméno Cornell, zase židovské. Jeho první hudební láskou byli Beatles, v pubertě ale propadal pocitům osamění a trpěl depresemi a často také utíkal z domova. V této neutěšené době hodně pil a smutek zaháněl hraním na kytaru a bicí. Peníze si vydělával například jako šéfkuchař v jedné ze známých místních restaurací.
V roce 1984 stál u zrodu skupiny Soundgarden, která vytyčila na počátku 90. let společně se skupinami Nirvana, Pearl Jam či Alice in Chains rockový styl grunge, který vzešel z heavy metalu a hardrocku, představovaného skupinami jako Kiss nebo Black Sabbath. Grunge hýbal hitparádami, ale tragická úmrtí kvůli nadměrné konzumaci drog postupně ukončila činnost řady skupin ze Seattlu. Sami Soundgarden se rozpadli poté, co usoudili, že už nemají co říct.
Celkem vydali pět alb, to poslední a komerčně nejúspěšnější, Down on the Upside, v roce 1996. Jejich asi nejznámějšími hity jsou písně Black Hole Sun a Fell on Black Days. Zpočátku byli Soundgarden se svým dunivým zvukem jednou z nejtvrdších seattlovských partiček a vlasatého Cornella "brali" za svého i fanoušci jiných žánrů.
Na počátku 90. let byl Cornell také vůdčí postavou projektu Temple of the Dog, který se hudebně pohyboval na rozhraní soulu a rocku a byl věnován Andrewu Woodovi. Tento zpěvák skupin Malfunkshun a Mother Love Bone se v roce 1990 předávkoval heroinem a Cornell na tomto projektu světu představil frontmana Pearl Jam Eddieho Veddera a řadu dalších ikon stylu grunge.
V poloze zklidněného rockera
První sólovou desku s názvem Euphoria Morning vydal v roce 1999 a předvedl se na ní v poloze zklidněného rockera. Deska překvapila svou melodičností. V roce 2007 vydal druhou sólovku Carry On, na které například přezpíval hit krále popu Michaela Jacksona Billie Jean.
Letos vyšlo Cornellovo zatím poslední album Scream, které vyvolalo bouři odmítavých reakcí některých jeho fanoušků kvůli elektronickým prvkům, za kterými stojí producent Timbaland. "Moji starší fanoušci nerozumějí tomu, proč jsem nahrál takové album, a já je chápu. Přijímám jejich výhrady, ale ze své desky jsem nadšený," reagoval na kritiku.
Na přelomu tisíciletí se také spojil se třemi hudebníky z kapely Rage Against the Machine a vytvořili skupinu Audioslave, jejíž tři alba dosáhla na vrcholky hitparád. Skupina koncertovala jako první americká kapela i na Kubě, protože její členové, kromě Cornella, se netají sympatiemi k tamnímu režimu. V roce 2007 Cornell skupinu kvůli "osobním problémům" opustil a fanoušci se hned začali pídit po tom, zda existuje možnost obnovení Soundgarden.
Cornell má však v této věci jasno: "Jsou věci, které ve skupině dělat nemůžu. Hodně to má co dělat s bezprostředním pocitem, se schopností přetvořit inspiraci v písničku. Nechci už proto vkládat překážky mezi mě a inspiraci. Nemyslím si, že už bych znovu dokázal pracovat ve skupině."
Cornell byl několikrát nominován na Grammy, se Soundgarden toto ocenění získal v roce 1994. V roce 2006 nazpíval například ceněnou píseň You Know My Name k "bondovskému" filmu Casino Royale. V roce 1996 se představil českým fanouškům se Soundgarden.
Foto: archiv