Čtyřdenní přehlídka současné světové alternativní hudby Creepy Teepee, jejíž třetí ročník byl původně ohlášen v GASK v Kutné Hoře, se přesouvá do bývalého kutnohorského pivovaru. Akci pořádají dramaturgové z A.M.180 kolektivu a členové bývalé kurátorské a produkční sekce GASK.
Na nádvoří pivovaru bude stát open air pódium, v prostorách bývalé stáčírny proběhnou afterparty. Mezi klíčová jména letošního ročníku patří americká progresivní kapela Yacht, experimentální projekt Xiu Xiu, elektronické duo Light Asylum, kytarovka The Thermals, čerstvý objev surf-rocku Dirty Beaches nebo mladičký britský muzikant ZOO Kid. Hostem festivalu je i legenda lo-fi scény R. Stevie Moore. Mezi dalšími více než dvaceti jmény programu, který chce ukázat pestrost současného živého dění v alternativní hudbě, dostanou prostor i domácí kapely a projekty.
Xiu Xiu se z původě kultovního jména posvátného jen pro nejoddanější fanoušky během pár let proměnili v jedno z nejskloňovanějších jmen na experimentální scéně. Vedle centrální persony Jamieho Stewarta se průběžně vyměňují spoluhráči, nezaměnitelný hlas a drásavě temné, občas perverzní, stejně tak zvláštním způsobem ironické vidění světa jejich lídra je přítomné na všech albech. To poslední se stylovým názvem Dear God I Hate Myself nahráli Xiu Xiu vloni. Turné, jehož zastávkou je i Creepy Teepee, je prý poslední, kdy je Xiu Xiu možné vidět v sestavě duo Jamie Stewart a Angela Seo (klávesy, perkuse).
YACHT Utopia / Dystopia (The Earth Is On Fire) (Explicit) from DFA Records on Vimeo.
Hlavou projektu Yacht je Jona Bechtolt, muzikant, performer a výtvarník, před lety spolu s Kaheelou Maricich tvořil výraznou dvojici The Blow. Po jejich rozchodu Bechtolt naplno rozjel sólovou dráhu, která vydala zatím tři dlouhohrající alba, kdy to poslední, See Mystery Lights, už coby duo se zpěvačkou Claire L. Evansovou, zaštítil label DFA. Ten je vyhrazen pro to nejlepší z newyorské experimentální taneční scény. U stejného labelu jim právě teď v červenci vychází čtvrtá deska Shangri-La. Yacht se z původně Bechtoltovy napůl improvizované sólojízdy s muzikou často prokládanou jeho kvazibreakdanceovými vložkami dopracovali ke konceptu profesionálně působící pětičlenné koncertní kapely, a právě tak přijedou i na Creepy.
Jedním z klíčových hostů letošního festu bude R. Stevie Moore. Podivínský rodák z Nashvillu vydává někdy od konce 60. let svoje nahrávky na vlastním labelu Home Cassette Tapes a s desetiletí neutuchajícím entusiasmem natáčel sám či s pomocí blízkých přátel svoje videa, to všechno bez větší odezvy publika. Po léta si udržuje v podstatě totožný sound i kvalitu, pohybuje se v podobných psychedelických výšinách nad zemí jako kdysi Captain Beefheart nebo Syd Barett.
Až kolem přelom tisíciletí se mu dostalo jakéhosi zadostiučinění - lidé jako Ariel Pink právě R.Stevie Moorea vtáhli do centra pozornosti nikoli jako bizarní raritu, ale jako svého gurua, od kterého se učili nejenom metodě neučesaných home-made nahrávek a programovému popírání autocenzury, ale i volnomyšlenkářským postojům k showbyznysu. Příští rok šedesátník R.Stevie Moore tak na stará kolena vyráží vůbec na svoje první velké turné. Doprovází ho skoro o generaci mladší kapela Tropical Ooze, která by si na Creepy měla také střihnout sólový set.