"Desítka" Pearl Jam dosáhla plnoletosti
12.04.2009 10:06 Recenze
Památný debut seattleské skupiny Pearl Jam nazvaný Ten (1991), jeden ze stylotvorných pilířů grunge, vychází v reedici obsahující remix, nevydané písně a DVD. A rockový lid propadá sentimentu.
Týden po vydání dosáhla reedice Ten prodejnosti 60 tisíc nosičů, což by v případě respektovaného amerického žebříčku Billboardu vydalo na páté (!) místo, kdyby se ovšem tzv. katalogové tituly do hitparády řadily. K dosud prodaným 12 milionům exemplářů Ten určitě nějaký ten miliónek přibude. Ne že by komerční hlediska byla nejdůležitější, nicméně o dopadu prvotiny Pearl Jam na rockovou scénu leccos vypovídají.
Správný čas na „obyčejnou" desku
S odstupem času zní Ten vlastně jako „normální" rocková deska. Melodicky nápaditá, energická, nesoucí silnou sociální výpověď, ale vlastně zdánlivě obyčejná svým obratem do minulosti, citací hardrockových model 70. let jako Led Zeppelin i rockového písničkářství Neila Younga. V čem tedy tkví její význam?
Proč "Ten"? |
Historka o původu názvu desky bývala kdysi otřepaná, nyní je možná naopak zapomenuta. V době nahrávání prvního alba neměli Pearl Jam stále jasno ohledně názvu samotné kapely. Momentálně si říkali Mookie Blaylock podle svého oblíbeného basketbalisty. Nakonec zvolili jméno Pearl Jam, které neznamenalo vlastně nic, navzdory Vedderově pozdějšímu balamucení novinářů, že tak říkal halucinogenní marmeládě svojí prababičky. Nicméně v názvu debutové desky už zůstala původně zamýšlená „desítka" - číslo z basketbalistova dresu. |
Úspěch Ten zdaleka nebyl okamžitý. Než publikum zjistilo, že mu někdo „mluví z duše", uběhl od vydání alba rok. První singl Alive o psychických problémech mladíka, který zjistil, že není biologickým synem svého otce, nejprve zapadl bez většího ohlasu. Teprve píseň Even Flow, ve které zpěvák a textař Eddie Vedder nadhodil téma bezdomovectví, odstartovala lavinu. Třetí singl Jeremy, inspirovaný skutečným příběhem studenta střední školy, který spáchal přímo před očima spolužáků sebevraždu, zajistil pozici kapely.
Zajímavý průklest
Reedice Ten vyšla hned ve čtyřech verzích. Jako 2CD (původní album a remix), 2LP, 2CD+DVD a jako sběratelská edice pro naprosté fanatiky, jejíž součástí je krom 2CD, 2LP a DVD i další 2LP s nevydaným koncertním záznamem, replika 1. demokazety Pearl Jam a faksimile Vedderova deníku s pracovními verzemi textů, poznámkami a kresbami.
Jakkoliv je autor článku proti zasahování do původních nahrávek, nově přemíchaná verze alba potěší. Zatímco původní nahrávku produkoval Rick Parashar, disk označený jako Ten Redux si vzal na starost pozdější dlouholetý spolupracovník kapely Brendan O‘Brien. Jeho hlavním zásahem bylo proklestění kytarových efektů - halů, ech a reverbů, tedy různých druhů dozvuků, které trochu mažou sound původního alba. Výsledek už sice není věrným dokumentem doby, ale zní průrazněji, dynamičtěji a syrověji.
Disk s přemíchanou verzí alba obsahuje dalších šest přebytků z nahrávání, buď nevydaných, nebo použitých na B-straně singlu a na soundtracku k filmu Singles. Krom sugestivní State Of Love and Trust patří bonusové písně spíše k těm méně vydařeným. Kapela dobře věděla, proč je na debut nezařadila.
V rámci reedice vychází poprvé na DVD koncert Pearl Jam v pořadu MTV Unplugged (1992). Onen slavný televizní akustický koncert, během kterého Vedder nevydýchal usedlou atmosféru ve studiu a alespoň si stoupnul na stoličku a popsal se fixou.
Zub času řádí ve sféře populární hudby obzvláště rád, nicméně Ten patří ke vzácným titulům, které ani s odstupem téměř dvou dekád nepůsobí nijak zestárle. Pearl Jam vydali vyzrálejší alba, ale Ten už asi zůstane nepřekonatelným milníkem.
Pearl Jam: Ten / Deluxe Edition
Sony Music, 2CD (53:24 + 78:25 min.) a DVD (37 min.)
Foto archiv Sony Music
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.