Dhol Foundation přivezli do Prahy bubny na zahánění tygrů
16.04.2009 10:01
Britská kapela The Dhol Foundation využívající ve své tvorbě tradiční indický nástroj - buben dhol - dnes vystoupí v pražském klubu Roxy. Půjde o první tuzemský klubový koncert těchto představitelů londýnského asijského undergroundu. Dosud vystupovali v České republice pouze na festivalech, nejčastěji v Trutnově.
Původ dholu sahá do 15. století, v minulosti doprovázel tanečnice, náboženské ceremoniály, výcvik bojového umění Gatka, vybubnovávaly se s ním důležité zprávy, na vesnicích s dholem zaháněli tygry a jeho děsivý zvuk využívaly armády pandžábských Sikhů.
The Dhol Foundation nezůstávají pouze u zvuku etno nástrojů, hudebníci k němu míchají i elektronické rytmy a kytary. V čele kapely je frontman Johnny Kalsi, legendární dholista, který hrál například s Asian Dub Foundation, Transglobal Underground, Fun-Da-Mental, Afro Celt Sound System, s Robertem Plantem či založil formaci The Bollywood Brass Band. Kalsi je zároveň zakladatelem školy hry na dhol, která má nyní po Británii desítky poboček. Tento Ind narozený v Londýně se v 90. letech stal Objevitelem bubnu dhol pro západní kulturu. Na desce Big Drum: Small World s ním v jedné skladbě hraje dokonce 24 žáků. Ačkoli zvuk The Dhol Foundation stojí na bubnech dhol, nelze jejich nahrávky označit za bubenické. Poslední album Drums & Roses vydali v roce 2007.
Jde nám o experimenty
"Chtěl jsem k tomu, co děláme, od začátku adaptovat elektroniku. Jde nám o experimenty, to nehodlám popřít. Nevěřil jsem, že bych dokázal připravit čistě bubenické album. Chci hudbu, vokály, chci, aby lidé tu desku poslouchali a jenom při tom zavřeli oči a malovali si své vlastní obrazy," uvedl producent, bubeník a programátor Kalsi.
Buben dhol je neodmyslitelně spjatý s bhangrou, dožínkovou hudbou z Pandžábu, historického území, od roku 1947 rozděleného mezi Pákistán a Indii. Jde o zhruba 60 centimetrů vysoký a 30 centimetrů široký, oboustranný, bohatě zdobený buben, který má hráč zavěšený kolem krku. Je vyroben z tvrdého dřeva - nejčastěji z manga nebo mahagonu. Do jedné strany se buší silnější, na konci zahnutou paličkou dagga a vychází z toho rámusivý zvuk, do druhé slabou rákosovou thili, kontrující naopak vysokým zvukem. Hlasitost dholu se mění napínáním obou povrchů, původně vyráběných z kozí kůže, dnes z umělých materiálů.
Zdroj foto: ArtsMarketing.cz
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.