Hudební nástroje
Dostudovat houslařinu je o motivaci. Znalosti se uplatní i jinde
11.11.2017 18:00
Čtyři desítky studentů se učí na Houslařské škole v Chebu. Jde o jedinou tradiční houslařskou školu v České republice, která připravuje tvůrce hudebních nástrojů. Podle vedoucího školy Jiřího Pátka má škola studenty z Česka i z ciziny.
"V současné době máme studenty hlavně ze Slovenska, jestli se tomu dá říkat cizina. Ale v minulých letech jsme měli i studenty z Ruska, Ukrajiny nebo Německa," popsal Pátek pestrou skladbu studentů houslařiny v Chebu.
Zatímco na většině středních škol studují žáci po základní škole, houslařskou školu v Chebu navštěvují často i starší studenti. "Nemáme žádné věkové omezení. Všichni mají ze zákona nárok, takže jak děti po základní škole, tak i starší," řekl Pátek.
Houslařská škola v Chebu je od roku 2005 odloučeným pracovištěm Integrované střední školy Cheb. Původně působila v Lubech u Chebu, kde se výroba hudebních nástrojů učila už na konci 19. století. V roce 2005 se začlenila pod velkou střední školu v Chebu. Škola má podle Pátka díky investicím v posledních letech výborné moderní zázemí a vybavení a stabilní učitelský sbor.
Protože jde u houslařiny o netradiční obor, škola při výuce spolupracuje s výrobci hudebních nástrojů v Lubech u Chebu, například s firmami Strunal, Akord Kvint nebo výrobcem smyčců Atelierem Saldo.
Kolik studentů se nakonec skutečně stane houslaři, podle Pátka záleží hlavně na motivaci. "Je to jako všude jinde. Ze sta žáků to nakonec dělá třeba deset a z toho tři na špičkové úrovni," řekl. Znalosti a zkušenosti, které na houslařské škole studenti získají, se ale dají dobře uplatnit i v jiných oborech.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.