Drastický Wagner. Po opeře museli lidé k lékaři

Kultura
12. 5. 2013 18:15
Nové nastudování je zasazeno do prostředí nacistického Německa. Hlavní motiv v podobě souboje duše s tělem zůstal.
Nové nastudování je zasazeno do prostředí nacistického Německa. Hlavní motiv v podobě souboje duše s tělem zůstal.

Operní dům v západoněmeckém Düsseldorfu zrušil kontroverzní inscenaci opery Tannhäuser aneb Zápas pěvců na Wartburgu od Richarda Wagnera. Vedení této kulturní instituce vysvětlilo, že několik diváků muselo po produkci kvůli "psychickému a fyzickému stresu" vyhledat lékaře. Režisér Burkhard Kosminski totiž svou první operní inscenaci zasadil do doby nacistického režimu a z bájného Tannhäusera učinil nacistického zločince.

Zájemci o představení úplně nepřijdou, dál však bude pokračovat jen jako koncert bez výstupu herců. Agentura DPA po premiéře napsala, že první diváci začali opouštět sál již 30 minut po začátku a někteří za sebou rozzlobeně bouchali dveřmi. Kosminski pak čelil hněvu lidí nejen při závěrečné "děkovačce", ale také na následném večírku.

"Po zvážení všech argumentů jsme došli k závěru, že nemůžeme ospravedlnit takovýto mimořádný dopad našeho uměleckého díla," uvedla podle serveru BBC v prohlášení Opera. Instituce rovněž uznala, že některé scény byly pojaty obzvláště realisticky.

Pojetí opery, ve které se Wagner věnoval zápasu duše a těla, označila DPA za "drastické". Během předehry, která ukazuje zabíjení v plynové komoře, se herec ztvárňující Tannhäusera nahý noří do kříže sestaveného ze skleněných kostek, jež se pak zaplní mlhou.

Ve Venušině sluji, u Wagnera doupěti tělesných rozkoší, se na jevišti odehraje střelecký masakr. Venuše v nacistické uniformě se svými přisluhovači z jednotek SS pobije rodinu a přinutí Tannhäusera, aby rovněž vraždil.

Opera také uvedla, že i přes "intenzivní rozhovory" odmítl režisér Kosminski z "uměleckých důvodů" provést změny. "Samozřejmě musíme také z právních důvodů respektovat uměleckou svobodu režiséra," dodala instituce.

Richard Wagner žil v letech 1813 až 1883. Ve svých spisech se projevoval antisemitsky a byl oblíbeným skladatelem německého nacistického diktátora Adolfa Hitlera.

Autor: ČTK Foto: Hans Joerg Michel/Deutsche Oper am Rhein

Další čtení

Lynchova výstava v pražském centru DOX začne v červnu, původně to měl být duben

Kultura
18. 4. 2025

V Brně vystavují dílo Rathouského, určil podobu knižních edic i pražského metra

Kultura
17. 4. 2025
Mahmoud Ajjour, devítiletý chlapec, jehož fotka se stala snímkem roku

Snímkem roku World Press Photo je fotka palestinského chlapce bez rukou

Kultura
17. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ