Operní dům v západoněmeckém Düsseldorfu zrušil kontroverzní inscenaci opery Tannhäuser aneb Zápas pěvců na Wartburgu od Richarda Wagnera. Vedení této kulturní instituce vysvětlilo, že několik diváků muselo po produkci kvůli "psychickému a fyzickému stresu" vyhledat lékaře. Režisér Burkhard Kosminski totiž svou první operní inscenaci zasadil do doby nacistického režimu a z bájného Tannhäusera učinil nacistického zločince.
Zájemci o představení úplně nepřijdou, dál však bude pokračovat jen jako koncert bez výstupu herců. Agentura DPA po premiéře napsala, že první diváci začali opouštět sál již 30 minut po začátku a někteří za sebou rozzlobeně bouchali dveřmi. Kosminski pak čelil hněvu lidí nejen při závěrečné "děkovačce", ale také na následném večírku.
"Po zvážení všech argumentů jsme došli k závěru, že nemůžeme ospravedlnit takovýto mimořádný dopad našeho uměleckého díla," uvedla podle serveru BBC v prohlášení Opera. Instituce rovněž uznala, že některé scény byly pojaty obzvláště realisticky.
Pojetí opery, ve které se Wagner věnoval zápasu duše a těla, označila DPA za "drastické". Během předehry, která ukazuje zabíjení v plynové komoře, se herec ztvárňující Tannhäusera nahý noří do kříže sestaveného ze skleněných kostek, jež se pak zaplní mlhou.
Ve Venušině sluji, u Wagnera doupěti tělesných rozkoší, se na jevišti odehraje střelecký masakr. Venuše v nacistické uniformě se svými přisluhovači z jednotek SS pobije rodinu a přinutí Tannhäusera, aby rovněž vraždil.
Opera také uvedla, že i přes "intenzivní rozhovory" odmítl režisér Kosminski z "uměleckých důvodů" provést změny. "Samozřejmě musíme také z právních důvodů respektovat uměleckou svobodu režiséra," dodala instituce.
Richard Wagner žil v letech 1813 až 1883. Ve svých spisech se projevoval antisemitsky a byl oblíbeným skladatelem německého nacistického diktátora Adolfa Hitlera.