V posledních dnech se vyplatí sledovat internetovou stránku sira Paula McCartneyho: Macca rozdává vstupenky na do poslední chvíle utajované koncerty v malých klubech, jakých před půl stoletím začínal s Beatles. A hraje hlavně čísla Beatles.
Paul měl od samých počátků pověst držgrešle. Co se stalo, že hraje zadarmo? V úterý na své internetové stránce „hodil do placu“ sedm set vstupenek do newyorského klubu Highline Ballroom, kam se o moc víc lidí nevejde, ve středu se hrálo.
Podporuje prý prodej nového alba Memory Almost Full, což je zjevně výmluva. Album se drží ve Spojených státech na třetí příčce, což je McCartneyho nejlepší umístění za desetiletí. Bez sedmi set fandů by se tedy bývalý Beatle klidně obešel.
Repertoáru vévodí kousky, které kdysi složil pro Beatles: Drive My Car, I Saw Her Standing There, Hey Jude, Get Back, Back in the U.S.S.R., Lady Madonna...
Váhavci nemají šanci. Když uspořádal podobný večírek před týdnem v Londýně v Camden's Electric Ballroom, tisícovka vstupenek zmizela za třináct minut. Možná je to nový rekord. Není známo, že by kdy byl nějaký koncert „vyprodán“ rychleji.
„Jo, tak jsme tu, v malém klubu, to bychom měli dělat častěji,“ sliboval uvolněný Paul. Nejbohatší rocker by si to mohl dovolit. Právě tak je ale pravda, že to byl jeho sen i na sklonku kariéry Beatles potácejících se ve finanční krizi.
Na konci šedesátých let ochořeli Beatles vyhnaní vlastní slávou z pódií do studia ponorkovou nemocí. Nafoukanost, v níž přesvědčili sami sebe, že jsou schopni kontrolovat firemní finance stejně snadno, jako vytvářet dějiny hudby, je připravila o peníze.
Právě tehdy McCartney navrhoval vrátit se tajně do klubů s rock´n´rollem, bez reklamy a třeba zadarmo. Zmíněná píseň Get Back (1969) zahraná (a nahraná) veřejně a zadarmo pro náhodné kolemjdoucí je jediným střípkem, který z plánu zbyl. V roce 1969 bylo na renesanci rozhádaných Beatles pozdě.
Sir McCartney si sen plní až teď. Sám. Na počest zesnulých spoluhráčů, kteří jej měli před téměř čtyřiceti lety plné zuby, hrává písničku Here Today z alba Tug of War (1982).
Foto: AP