Od středověku po současnost
Duchovní hudba zasazená do prostoru: Velikonoční festival Brno
09.03.2016 14:38
Více českých autorů od středověku do současnosti zařadili pořadatelé na program 25. ročníku Velikonočního festivalu duchovní hudby v Brně. Přehlídku tvoří šest koncertů v pěti chrámech v centru Brna, hudba je vždy vybrána s ohledem na konkrétní prostor. Program doplňují ještě tři "temné hodinky", které začínají ve 21 hodin v jezuitském kostele.
"Letošní téma se obrací domů, k symbolice srdce jako útočiště," řekla ředitelka pořádající Filharmonie Brno Marie Kučerová. Ambicí organizátorů bylo co nejširší rozprostření festivalu - co do stylu i stáří vybrané hudby, doplnil dramaturg Vladimír Maňas.
Festival zahájí 20. března v katedrále na Petrově Janáčkova filharmonie Ostrava pod taktovkou Heika Mathiase Förstera. Zazní zřídka slýchaná díla Miloslava Kabeláče a Luboše Fišera a také písňový cyklus Jana Hanuše Dřevěný Kristus.
Na programu přehlídky je dále novodobá premiéra oratoria Snímání z kříže od Františka Xavera Richtera z roku 1749 nebo varhanní koncert, při kterém zazní Labyrint světa a ráj srdce od Petra Ebena. Recitovat bude skladatelův syn Marek.
K vrcholům přehlídky se podle pořadatelů zařadí vystoupení francouzského ženského ansámblu Discantus. Uvede velikonoční repertoár středověké Francie, ale také zpěvy z Antifonáře Elišky Rejčky, královny, která dožívala v klášteře na Starém Brně. Právě v tamní bazilice se koncert uskuteční.
Velikonoční festival zakončí 3. dubna Filharmonie Brno pod taktovkou Libora Peška. Zazní Foersterova Symfonie č. 4. c moll "Veliká noc" a Dvořákovo Te Deum.
Dramaturgie vychází z liturgického času. Skladby zařazené na program proto odpovídají duchovnímu významu jednotlivých dnů v křesťanském kalendáři. Více informací najdou zájemci na webových stránkách festivalu.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.