Jeden z nejvýznamnějších hudebních skladatelů a dirigentů 20. století, čtyřiaosmdesátiletý Francouz Pierre Boulez dnes v Brně převzal čestný doktorát. Za celoživotní dílo i za skvělou interpretaci a propagaci skladeb Leoše Janáčka mu ho udělila Janáčkova akademie múzických umění.
Boulez v poděkování za poctu přiznal, že Janáčka objevil relativně pozdě, protože za dob jeho studii se ve Francii vůbec nehrál. Ocenil však jeho originalitu.
Boulez prý viděl skici, ve kterých Janáček zaznamenává hluky přírody a modulace konverzace. "Pokouší se určitým způsobem dát do souladu, alespoň dočasně, dvě mluvy," uvedl. Právě "v této umíněnosti" podle něj tkví největší skladatelova originalita.
Boulez se narodil v roce 1925 v Montbrisonu, studoval matematické a technické vědy a po válce absolvoval pařížskou konzervatoř u dalšího velikána Oliviera Messiaena. Jako mladého skladatele jej fascinovaly nové možnosti techniky i teoretického myšlení. Spolu s vrstevníky rozbili tradiční pojetí hudebního díla.
Odborné publikace popisují Bouleze jako doyena moderní hudby, jehož vliv je srovnatelný s Einsteinovým ve fyzice a Kandinského ve výtvarném umění. Proslavil se nejen vlastními kompozicemi, ale také dirigentskou a publikační činností a novátorskou koncertní dramaturgií. Říká se o něm, že "přivedl" velké orchestry do 20. století a naučil publikum poslouchat modernu.
Zdroj foto: Wikimedia Commons