Utahování opasků, které sužuje obyvatele mnoha zemí Evropy, se teď dotkne i jedné z nejoblíbenějších světových soutěží. Švédsko, které příští měsíc pořádá letošní ročník mezinárodní písňové soutěže Eurovision Song Contest, hodlá zkrouhnout rozpočet na televizní produkci na 20 milionů dolarů - víc než polovinu toho, co show stála loni.
Stockholm tak chce oživit zájem států, které silně zasáhla finanční krize, a obrátit pozornost zpět k hudbě, napsal na webu americký deník The Wall Street Journal.
Popovou soutěž Eurovizi každý rok sledují miliony lidí ve více než 40 zemích světa. Loňské finále přitáhlo k obrazovkám odhadem 125 milionů diváků, což je nesrovnatelně víc než jiné světové zábavní soutěže. Náklady na organizaci soutěže ale nabobtnaly s tím, jak se pořadatelské státy snažily v technologiích a světelných efektech předčít své předchůdce.
"Staly se z toho spíš závody v technologickém zbrojení - kdo má největší LED obrazovku, nejvíc kamer," řekl Christer Björkman, producent Eurovize ve švédské veřejnoprávní televizi SVT. To, jak se věci vymkly z rukou, prý pozoroval v roce 2009 v Moskvě nebo předloni v Düsseldorfu. V Moskvě se scéna soustředila kolem obrazovek LED s plochou odpovídající asi 20 arům.
Loni v ázerbájdžánské metropoli Baku se náklady na produkci vyšplhaly na 45 milionů dolarů. Švédsko je teď chce snížit o více než polovinu. Týdenní klání zpěváků a zpěvaček se tak odehraje v menších prostorách, s méně světly a s menším mediálním humbukem.
Bosna a Hercegovina, Polsko, Portugalsko a Slovensko se již rozhodly, že se letos soutěže nezúčastní. Řada z nich se odvolává na tvrdá úsporná opatření, která musely provést kvůli dluhové krizi v Evropě.
Zástupci soutěže doufají, že švédský příklad přesvědčí jiné země, aby také vydaly na soutěž méně peněz. Evropský svaz pro vysílání (EBU), který zodpovídá za organizaci soutěže, tvrdí, že bude s každým státem spolupracovat na udržení omezených rozpočtů.
Česká republika od roku 2010 soutěž neobesílá s odkazem na malý divácký zájem a nízkou hudební úroveň.