Expozice nabídne neobvyklý zážitek Smetanovy a Janáčkovy hudby

Kultura
5. 6. 2018 19:15
Noty k Janáčkově Sinfoniettě.
Noty k Janáčkově Sinfoniettě.

Ve spolupráci s britskou společností, která se podílela na zahajovacím ceremoniálu londýnských olympijských her, připravila Česká filharmonie (ČF) multimediální výstavu. Jmenuje se Má vlast zblízka a nahlas a zahájena bude v pátek na brněnském festivalu Re:publika. Velké projekční plochy a reproduktory umožní sugestivní zážitek a netradiční vnímání Smetanovy Vltavy a Janáčkovy Sinfonietty propojené s výjevy české krajiny a díly českého výtvarného umění.

Autoři výstavy a vedení ČF v úterý model instalace představili novinářům. Instalace je příspěvkem ČF k oslavám stého výročí založení Československa, podporu finančně náročnému projektu dalo ministerstvo kultury v rámci dotace na oslavy výročí a také generální partner České filharmonie. V Brně instalaci zdarma uvidí do 17. června, poté v Plzni, Praze, Liberci, Hradci Králové a Ostravě. V Praze bude ve dvoraně Rudolfina, podle zástupců ČF mají o představení instalace zájem i v Londýně, případně by mohla být prezentována na akcích, jako je světová výstava Expo.

Česká filharmonie si připomene 100 let od vzniku Československa koncerty v Praze, Bratislavě, Londýně, New Yorku, Washingtonu a ve Vídni. Vedení orchestru chtělo ale oslovit i lidi v regionech a připravit něco výjimečného.

"Poslouchat nahrávky Vltavy a Sinfonietty v podání Jiřího Bělohlávka je zážitek sám o sobě. Ovšem jejich doplnění o vizuální složku, která vás stejně jako zvuk zcela obklopuje, a tím i vtáhne do sebe, jim dává úplně nový a zcela nečekaný rozměr. Instalace je moderní uměleckou fantazií, která se snaží uchopit naše ikonická díla s velkou nadsázkou, aniž by byla zatížena domácí tradicí," říká k nápadu ředitel ČF David Mareček.

Audiovizuální instalace se skládá z devíti velkých ploch rozmístěných do trojcípé hvězdy a zavěšených v různých výškách. Vyrobeny jsou z průsvitného plátna, takže projektor přenese zrcadlově převrácený obraz i na jeho druhou stranu. Divák tak může pozorovat celkem 18 obrazů.

"Některé lidi představa formálního koncertu trochu odrazuje. Doplnění hudební složky o vizuální dimenzi ovšem může zaujmout stávající i nové posluchače klasické hudby a vzbudit v nich zvědavost a zájem," míní Richard Slaney, výkonný ředitel a projektový manažer Mé vlasti ze společnosti 59 Productions, která se proslavila mimo jiné videoprojekcí pro zahajovací ceremoniál olympijských her v Londýně v roce 2012, spoluprací na filmu Válečný kůň či režií výstavy David Bowie je...

První část, Vltava Bedřicha Smetany, symbolizuje historii českého národa. Video sleduje tok Vltavy, která představuje tok času. Druhá část projekce je zaměřena na rozmach českého umění v období od první republiky. Hudebním motivem je čtvrtá a pátá věta Janáčkovy Sinfonietty. Tato část pracuje s motivem taveného skla, které je animováno tak, aby bylo v neustálém pohybu a v souladu s hudbou se přetvářelo z abstraktních tvarů v díla českých malířů, architektů a designérů.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Ožana Jaroslav, Youtube.com/Česká filharmonie

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ