Hudební procházka
Festival představí návštěvníkům místa spjatá s Dvořákem
16.08.2018 14:00
Procházka po místech v Praze, která jsou spjata s osobním i profesním životem skladatele Antonína Dvořáka, se 2. září stane předzvěstí festivalu Dvořákova Praha. Čtyři koncertní zastávky doplní výklad muzikologa a znalce Dvořákova díla Davida Beveridge. Jedenáctý ročník mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha se v metropoli uskuteční od 7. do 21. září. Informovala o tom Silvie Marková.
"Hudební procházka se koná v rámci pravidelného výletu Po stopách Antonína Dvořáka, který je pevnou součástí programu Dvořákovy Prahy od roku 2013. V minulých letech festivaloví zájemci navštívili Lužany, středočeské Zlonice, Vysokou u Příbramě, Nelahozeves a Kroměříž," připomněla Marková.
Výlet po Praze začne v bytě architekta a mecenáše Josefa Hlávky ve Vodičkově ulici. Atmosféru uměleckých setkání připomene Bennewitzovo kvarteto. Odsud se zájemci přemístí do kostela svatého Vojtěcha, kde si připomenou, jak tam skladatel v mládí hrál na varhany. Po hudební stránce se zastávka ponese v duchu výběru Biblických písní a části Lužanské mše v podání Pražského smíšeného sboru.
Třetím cílem hudebního výletu se stane sídlo Zpěváckého spolku Hlahol, kterého se skladatelem pojila úzká spolupráce. Tam se představí sborové skladby v interpretaci Kühnova smíšeného sboru. Výlet zakončí návštěva Konviktu, kde Dvořák po svém příchodu do Prahy dva roky studoval. Na místě zazní v podání houslisty Jiřího Vodičky a klavíristy Martina Kasíka skladby pro housle a klavír jak z Dvořákova repertoáru, tak z tvorby jeho přítele a pomocníka Johannese Brahmse.
Úvod festivalu Dvořákova Praha bude 7. září patřit Dvořákově kantátě Svatební košile na slova Karla Jaromíra Erbena v podání České filharmonie pod vedením Jakuba Hrůši. Letošní festival nabídne Dvořákovu duchovní hudbu, oslavu 100. výročí Československé republiky, poctu Leonardu Bernsteinovi i cyklus komorních koncertů. Představí se na něm klavírní virtuosové, světové orchestry a známí sólisté. Největší instrumentalisty současnosti v programu reprezentují klavíristé Krystian Zimerman, Jevgenij Kissin, Valentina Lisitsová či houslistka Janine Jansenová. V pozici kurátorky komorní řady se poprvé představí žena, izraelská klarinetistka Sharon Kamová.
Hlavním centrem festivalu je Rudolfinum, koncerty komorní řady se konají kromě Dvořákovy síně také v Anežském klášteře. Kompletní program je k dispozici zde.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.