Festival v Hradci představí výkvět <span>moderní world music</span>

Kultura
28. 5. 2010 16:30
Al-Yaman patří ve svém žánru k domácí špičce.
Al-Yaman patří ve svém žánru k domácí špičce.

Největší hvězdou festivalu bude maďarská Mitsoura.Už osmým rokem se 29. května do Letního kina v Hradci Králové vrací zajímavá přehlídka současné evropské world music - festival Na jednom břehu. I po letech si nadále udržuje vyhraněnou objevitelskou koncepci zaměřenou na zahraničí a současně nabízí to nejzajímavější z domácí scény.

"Navzdory ekonomické krizi se nám podařilo získat pro hradecké, potažmo české, publikum výběr z evropských špiček současných zástupců žánru," prozradila programová ředitelka festivalu Martina Součková. Na rozdíl od jiných, podobně orientovaných akcí se festival neobrací jen k folklorním kořenům, ale zaměřuje se na současný, moderní vývoj world music scény a její fúze a rarity.

ČTĚTE TAKÉ: "Jaroslav Dušek je Růžový buvol," říká Feng-yün Song

Dramaturgie festivalu především pokračuje v Čechách ojedinělým mapováním současné východoevropské romské hudby. Míří pod krustu jejího barvotiskového vnímání tvořenou balkánskými dechovkami, maďarskými cimbalisty nebo rumunskými vesnickými muzikanty. To, co je dnes na západ od našich hranic obvyklé - napojení tradiční hudby na taneční scénu nebo rock ve velkoměstském prostředí -, začalo v bukurešťských a bělehradských ghettech teprve docela nedávno. Nejmladší generace muzikantů už totiž nemá potřebu identifikovat se výhradně v hudbě svých předků, jejím cílem je konfrontace s nejmodernějšími trendy.

Německá dechovka LaBrassBanda prý hraje funk-jazz-techno.V programu tak figurují třeba srbští KAL, jejichž vystoupení prý připomíná jam Gogol Bordello a The Clash na jednom podiu. Od akustické hudby se odstřihla i maďarská zpěvačka Mónika Juházs Miczura přezdívaná Mitsoura. Ve stejnojmenném projektu s multiinstrumentalistou Andrásem Monorim a budapěšťskými programátory evokují spíš romské Transglobal Underground.

Ze Slovenska přijede křehké folkové duo Romanika, z Bavorska pak dechovka LaBrassBanda, která prý každého navždy vyléčí z přesvědčení, že by dechovka nemohla hrát hip hop, reggae nebo rock 'n' roll a nemít cokoliv společného s Balkánem - to spíš s mexickými mariachi. LaBrassBanda uhranuli i Petera Gabriela, který je pozval na největší světový festival Womad. Kritici pak nadšeně jejich hudbu označili za "směs Daft Punk a Beyoncé na speedu."

Al-Yaman patří ve svém žánru k domácí špičce.Chybět pochopitelně nebudou ani domácí spolky. Svůj nový projekt tu představí spoluhráč Vladimíra Václavka, Ivy Bittové a bývalý člen -123 min. bubeník Miloš Dvořáček. V sólové performanci využívá perkusivní nástroje všeho druhu, fujary, kytaru, elektronický smyčkovač hlasu a vynalézavě rozeznívá téměř jakýkoliv předmět. Zahrají i Al-Yaman, kteří představí  arabskou melodickou ornamentací napnutou směs taneční elektroniky a akustických nástrojů. Chybět nebude ani asi nejlepší hráč na didgeridoo u nás, Ondřej Smeykal.

Součástí festivalu, který na dvou scénách v sobotu začíná už v 16 hodin, bude i netradiční občerstvení s ukázkami národních kuchyní a krajových specialit, čajovna, která slibuje i čajové pivo, a také ukázky orientálních či flamenco tanců v podání herečkou Helenou Plecháčkovou vedeného východočeského Studia La Pasión.

Foto: www.najednombrehu.cz

Autor: - ako -

Další čtení

Soutěž o vstupenky na koncert Lionel Richie

Kultura
1. 7. 2025

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ