Festivalu Folková růže odzvonilo. Po 24 letech skončil

Kultura
5. 9. 2017 13:33
Jindřichův Hradec.
Jindřichův Hradec.

Po 24 letech skončil festival Folková růže v Jindřichově Hradci, na který svého času jezdily tisíce lidí. Akce měla ekonomické problémy a v posledních letech jí klesala návštěvnost. V úterý to řekl dramaturg festivalu Michal Konečný.

Folkovou růži pořádala od roku 1994 agentura Folk & country, léta spjatá i s někdejším největším žánrovým festivalem Zahrada. Posledních šest ročníků Folkové růže organizoval její spoluzakladatel, kapelník jindřichohradecké skupiny Jen tak tak Pavel Jarčevský. Hrálo se především na hradě a zámku.

"Domluvili jsme se, že budu Pavlovi pomáhat s dramaturgií a že pokud nastanou nepříznivé ekonomické, organizační nebo osobní podmínky, může festival kdykoliv ukončit. Taková situace nyní nastala. Ekonomicky má festival problémy jak v příjmech, tak ve výdajích, mění se i organizační možnosti. Zmenšovat Folkovou růži na okresní úroveň by vzhledem k její historii, tradici a jménu bylo nesmyslné. Takže prostě končíme, bylo to nádherné," řekl Konečný s tím, že žádná náhradní akce nebude.

V prvních ročnících trvala Folková růže osm dní. Kapely a písničkáři hráli jak na zámku, tak na dalších místech, jako jsou Muzeum Jindřichohradecka a Muzeum fotografie, náměstí, kaple svaté Máří Magdaleny či zámecký rondel, na zámcích Žirovnice a Landštejn. "Nádvoří bývalo plné, tisíce lidí. Když byli Nedvědi, tak stála fronta až k restauraci Bílá Paní," řekl Konečný. Úspěšné byly i koncerty, kde byly hvězdy jako Vlasta Redl nebo Spirituál kvintet. "To byla zlatá 90. léta, dělali jsme na podzim těmto kapelám šest Luceren (koncertů v pražské Lucerně) a všech šest se vyprodalo," řekl Konečný.

Poslední léta návštěvnost klesala, jezdilo několik set lidí. Hudebníci s diváky se potkávali i na takzvaných sejšnech v hospůdce Pod Hradem. "Myslím si, že skončil významný festival," řekl Konečný.

Agentura Folk & country, kterou zakládal, organizovala více akcí. Do roku 2011 to byl festival Zahrada, nejdřív ve Strážnici a pak v Náměšti na Hané, do roku 2005 Svojšický slunovrat, do roku 1993 Svojšický letorost a také festivaly Setkání v Týnci nad Sázavou a na Konopišti, Banjo Jamboree či Country Rumpál. Konečný byl před rokem 1989 dramaturgem festivalu Porta a Českokrumlovského folkového festivalu, dělal dramaturga pražského klubu Na Petynce, napsal několik knih. Byl šéfredaktorem časopisu Folk & country.

Mezi největší folkové festivaly dnes patří Prázdniny v Telči, Mohelnický dostavník, Festival slunce ve Strážnici a Folkové Chvojení na Pardubicku.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Halaska Jan, Youtube

Další čtení

Soutěž o vstupenky na koncert Lionel Richie

Kultura
1. 7. 2025

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ