Nekonvenční podobu chce dát svým koncertům Filharmonie Brno, která v nadcházející sezoně poprvé odehraje sérii koncertů v bývalé továrně Vaňkovka. Součástí koncertů budou například velkoplošné projekce.
Netradičním pojetím chce orchestr přilákat k vážné hudbě mladé publikum, uvedl ředitel orchestru David Mareček. "Forma bude absolutně odlišná od toho, na co jsou lidé zvyklí," uvedl Mareček. Lidé hned při příchodu dostanou drink na uvítanou a vyslechnou komorní vystoupení, při kterém si mohou prohlédnout díla vystavená v galerii. Před hlavním koncertem si s nimi přijdou popovídat dirigent nebo sólisté.
Projekce jako při rockových koncertech
Atraktivitu koncertů prý zvýší i projekce. "Představujeme si záběry na dirigenta, na sólisty, tedy to, na co jsme zvyklí u sportovních přenosů nebo větších rockových koncertů," popsal Mareček. Dramaturgie koncertů ve Vaňkovce spojí osvědčené hity klasického repertoáru s úplnými novinkami. Například 25. září zazní Dvořákova Novosvětská spolu se světovou premiérou houslového koncertu britského skladatele Richarda Blackforda.
Bývalá tovární hala pojme až 500 lidí. Zatím není jasné, jak bude hudba v netradičním prostředí znít. "Akustiku jsme bohužel ještě nezkoušeli osobně, ale jsem si jistý, že to půjde. Chce to jen zvláštní postavení pódia a nějaké speciální úpravy," uvedl Mareček.
Tovární hala, ve které je dnes galerie Wannieck, je posledním zachovalým zbytkem starého průmyslového areálu Vaňkovka, který před třemi lety nahradilo velké obchodní a zábavní centrum. V galerii nyní sídlí oceňovaná kolekce soukromého sběratele Richarda Adama, jenž se specializuje hlavně na současné české umění.
Foto: Tomáš Nosil