Gidon Kremer ozdobil Pražské jaro

Kultura
30. 5. 2007 21:46
bez popisku 11254
bez popisku 11254

Gidon KremerZahraniční celebritou byl ve středu večer v programu hudebního festivalu Pražské jaro světoznámý, původem lotyšský houslista Gidon Kremer, letošní šedesátník. V čele svého souboru Kremerata Baltica nezůstal nic dlužen pověsti originální osobnosti vybočující repertoárem z obvyklých schémat koncertů klasické hudby.

Ve Dvořákově síni se s Kremerem představil i jeho téměř třicetičlenný soubor, sestavený z hudebníků tří pobaltských zemí, v roce desátého výročí umělecké činnosti. Houslista s orchestrem hrál sólově, a to především v úryvcích ze skladeb na téma jaro, které sám sestavil do suity nazvané Sempre primavera. Vybral do tohoto cyklu hudbu šesti autorů z širokého období od 18. do 20. století - od Beethovena přes ruské autory po tanga Astora Piazzolly.

Publikum zaplnilo dnes večer i Smetanovu síň Obecního domu, kde koncertoval orchestr Národního divadla. Americký dirigent John Fiore s ním připravil a upravil výběr symfonické hudby z Wagnerovy kultovní operní tetralogie Prsten Nibelungův. Program nazval Ring beze slov.

Fiore získal s prvním pražským kompletním nastudováním těchto čtyř oper před dvěma lety v Národním divadle velké uznání. Rozhodl se proto využít Wagnerovu operní hudbu i koncertně, bez pěvců.

Dirigent působí již několik sezon v Německé opeře na Rýnu ve městech Düsseldorf a Duisburg, je hostem divadel po celém světě. Pražský Prstem neboli Ring považuje za důležitý mezník na své dráze.

"Většina operních domů připravuje najednou pouze jednu část tetralogie, v Praze však zvládli celý cyklus. Takový počin by byl pozoruhodný u každého orchestru, avšak v Praze byl o to působivější, že málokdo z hráčů předtím Ring hrál," uvedl Fiore.

"Orchestr je v díle jedním z hlavních protagonistů a Wagnerova orchestrální hudba je tak bohatá, že podle mého názoru orchestr může vytvořit velmi zajímavý, jedinečný koncertní večer," dodal dirigent v textu k dnešnímu večeru.

Foto: Archiv

Autor: ČTK

Další čtení

Novoroční koncert České filharmonie s dirigentem Jakubem Hrůšou (na snímku), 1. ledna 2024, Rudolfinum, Praha.

Hrůša s Českou filharmonií nabídne světovou premiéru skladby Pavla Zemka Nováka

Kultura
20. 4. 2025
Poručík Edwin Harris Dunning přistává s letounem Sopwith Pup na palubě HMS Furious v roce 1917 – první úspěšné přistání na pohybující se letadlové lodi.

V leteckém muzeu v Mladé Boleslavi staví repliku další anglické stíhačky

Kultura
19. 4. 2025

Lynchova výstava v pražském centru DOX začne v červnu, původně to měl být duben

Kultura
18. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ