Islanďané <span>Sigur Rós</span> se v létě vrátí do Prahy

Kultura
29. 4. 2008 09:22
Sigur Rós
Sigur Rós

Islanďané Sigur Rós v mechu.Islandská kapela Sigur Rós vystoupí po sedmi letech znovu v Praze. V úterý 19. srpna v Aréně HC Sparta Praha představí zejména materiál ze své chystané desky, jejíž vydání je plánováno na léto.

Nové album této slavné formace, pohybující se na rozhraní post-rocku, experimentu a ambientně pojatého písničkářství, s kořeny v tradiční melancholii islandských balad rimur, má na starosti producent Flood (U2, Smashing Pumpkins). V těchto dnech se hypersenzitivní islandští muzikanti uchýlili do studia na londýnské Abbey Road, kde nahrávají písně s chlapeckým sborem a sedmašedesátičlenným orchestrem.

Osudový dárek k Vánocům 

Sigur Rós založila v roce 1994 trojice mladých kluků - zpěvák a kytarista Jón Birgisson, baskytarista George Holm a bubeník Ágúst - toužící znít jako The Smashing Pumpkins. Od doby, kdy Holm dostal k Vánocům cello, se zvuk skupiny postupně začal proměňovat; původního bubeníka brzy nahradil Orri Páll Dýrason a přidal se hráč na klávesy Kjartan Sveinsson. Debutové album Von vydala kapela v roce 1997 a hned z následujícího Ágaetis Byrjun se stal trhák, jehož věhlas během pár týdnů přeskočil z domovského ostrova do Evropy. Skupina podepsala smlouvu s londýnským labelem Fat Cat, což jí dopomohlo ke společným koncertům s Radiohead. Během prvního samostatného turné v roce 2001 muzikanti zahráli také v Praze.

Na kytaru se tu hraje smyčcem.Rok nato potvrdili Sigur Rós pověst sympaticky nezařaditelné entity nahrávkou ( ) s osmi bezejmennými skladbami, zpívanými ve smyšleném jazyce hopeland. Intenzivní, důvěrně mystická směs vysoko položeného naříkavého vokálu, expresivních kytar (Birgisson na ni hraje smyčcem), fléten, smyčců a konkrétních zvuků slavila znovu velký úspěch. Následně přešli ke společnosti EMI, kde se uvedli další magicky znějící deskou Takk.

Během necelých patnácti let existence dokázali Sigur Rós naplnit počáteční předsevzetí, upoutat svět svými nejednoduchými písněmi a zároveň spontánně padnout do náruče zájmu vizionářů a obdivovatelů z odlišných uměleckých sfér. Jejich skladby nastudoval newyorský avantgardní smyčcový Kronos Quartet, do dokumentárních obrazů o naší planetě je použil režisér David Attenborough, Merce Cunningham na ně nechal tanečně improvizovat svou Dance Company.

Perkuse z baletních střevíčků 

Ačkoliv je svět vnímá jako globální rockové hvězdy, občas si s nimi neví rady. Například když Sigur Rós hrají na perkuse z baletních střevíčků nebo na starodávnou kamennou marimbu a natočí hudbu k dvanáctiminutovému animovanému filmu The Loch Ness Kelpie o chlapci, který se podle skotské lidové pověsti rozhodl bojovat z příšerou z jezerních hlubin. Zatím naposledy se Sigur Rós připomněli s pozoruhodným DVD Heima (Domov), které zachycuje sérii jejich volně přístupných koncertů na islandských loukách, v kostelích, školách či v obrovské nádrži na rybí tuk. Jejich hudba se této substanci podobá jen zčásti: má sice potenciálně léčivé účinky, ale o dost lépe chutná.

Foto: Sigur Rós

Autor: - as -

Další čtení

Vyšehradský most je podle UNESCO významnou památkou

O Vyšehradském mostu se rozhodne do voleb. UNESCO chce opravu, ne bourání

Kultura
Aktualizováno: 14. 7. 2025 16:29

Sting a Iggy Pop míří na Colours of Ostrava, festival začne ve středu

Kultura
14. 7. 2025
Sedmý den 59. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, 10. července, 2025. Delegace tvůrců představila ve Velkém sále hotelu Thermal česko-slovenský dokumentární film Raději zešílet v divočině. Protagonista František Klišík.

Zemřel František Klišík, hrdina vítězného filmu festivalu v Karlových Varech

Kultura
13. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ