Janáčkovo působení v Hukvaldech na Frýdecko-Místecku představí nová interaktivní expozice. Vznikla ve skladatelově hukvaldském domě, kde sídlí jeho památník. Veřejnosti bude přístupná od 12. září. Informovala o tom Ludmila Němcová z Nadace Leoše Janáčka.
"Návštěvníci mohou ve skladatelově domě zhlédnout historické interiéry v původní podobě. Nová expozice jim navíc přiblíží Janáčkův rodný kraj a hukvaldské přátele, skladatelovy inspirační podněty, folkloristickou činnost i zapisování nápěvků mluvy," řekla. Dodala, že autorkou scénáře k výstavě je Jarmila Procházková, výtvarné řešení vytvořily výtvarnice Zuzana Strakošová a Pavla Strakošová.
Památník sídlí v domě z roku 1790, který v roce 1921 hudební skladatel zakoupil a žil zde do své smrti v roce 1928. V roce 1997 se rozhodnutím Krajského soudu v Ostravě stala vlastníkem Památníku Leoše Janáčka v Hukvaldech Nadace Leoše Janáčka. Po generální opravě byl Památník slavnostně znovuotevřen v předvečer nedožitých 146. narozenin skladatele v červenci 2000.
Jedna část budovy uchovává interiér domu v původním stavu. Salón, ložnice, kuchyně jsou zařízeny tak, jak si je zařídil Janáček a užíval je. Druhá je věnovaná naučné expozici, která se mění. Ta dosavadní, která už byla nahrazena, mapovala například Janáčkův vztah k rodným Hukvaldům.
Janáček do svých rodných Hukvald na Frýdecko-Místecku láká tisíce turistů. Jen do jeho památníku zavítá za rok až 2500 lidí. Čtvrtinu návštěvníků tvoří cizinci. Zahraniční hosté přijíždějí nejčastěji z Rakouska a Německa.
Janáček se narodil 3. července 1854 v Hukvaldech a o 74 let později zemřel v Ostravě. Od roku 1921 a žil v hukvaldském domě. Předtím od 11 let bydlel v Brně. Hukvaldy ale stále rád navštěvoval, bral je jako své letní sídlo.
Světově uznávaný skladatel je ceněn především pro nezvyklou melodiku vycházející z lidové hudby moravských regionů, zejména Slovácka a Lašska.