Japonský "Beethoven" přiznal, že není hluchý

Kultura
7. 3. 2014 08:25
Mamoru Samuragoči.
Mamoru Samuragoči.

Japonec Mamoru Samuragoči, který o sobě tvrdil, že komponuje vážnou hudbu, ačkoli neslyší, se v pátek omluvil na tiskové konferenci celému národu. Přiznal, že lékařské testy prokázaly, že není hluchý, a hluboce se poklonil přítomným na znamení lítosti.

Samuragoči, který si svým původním příběhem vysloužil přezdívku japonský Beethoven, se objevil na veřejnosti poprvé od té doby, co vznikly pochyby o jeho verzi událostí.

Takaši Niigaki, který skládal hudbu pod jménem Samuragočiho."Všem jsem udělal svou lží problémy. I těm, kdo si koupili mé nahrávky a chodili na mé koncerty," řekl padesátiletý hudebník. V prohlášení, které bylo rozdáno přítomným novinářům, se uvádí, že padesátiletý muž má sice poškozený sluch, avšak nelze hovořit o hluchotě. "Slyším zvuky, ale zdeformované. Mluvenou řeč rozlišuji těžko a stále potřebuji tlumočníka," řekl Samuragoči, který vyměnil původní bohémskou kštici za krátký sestřih.

Po 18 let spolupracoval s profesorem Takašihem Niigakim, který hudbu skládal pod jeho jménem. Případ vyzradil letos Niigaki, když se přiznal k autorství skladby, již si vybral jako doprovod japonský krasobruslař Daisuke Takahaši v domnění, že jde o dílo Samuragočiho.

Na tiskové konferenci dnes Samuragoči popsal, jak spolupráce fungovala. S Niigakim se prý scházel v kavárně v tokijské čtvrti Šindžuku. "Napsal jsem, co chci, a obecný plán skladby, Niigaki pak hudbu složil. Ano, podvedl jsem lidi, kteří si kupovali mé desky," řekl. Niigaki prý žádal stále vyšší honoráře.

Samuragoči se omluvil také televizním stanicím a deníkům, které ho podporovaly, i Takahašimu. Skandál vypukl krátce před olympiádou v Soči, kde Takahaši vystoupil na hudbu, o níž si původně myslel, že ji složil Samuragoči. "Měl jsem strach, že ho to poškodí, cítil jsem strašnou odpovědnost," řekl Samuragoči. Na krasobruslařskou soutěž, v níž Takahaši skončil na šestém místě, se prý raději nedíval.

Samuragočiho proslavila Hirošimská symfonie, napsaná k uctění obětí atomového útoku na Hirošimu:



Příběh tohoto hudebníka Japonsko fascinuje. Páteční tiskovou konferenci, která měla být půlhodinová, avšak trvala tři hodiny, vysílaly živě dvě televizní stanice.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

Hudba, příběhy a nový singl: Zea zazpívala na talk show ve Varech

Kultura
11. 7. 2025
motocykl Laurin & Klement CCCC z roku 1904

Unikátní motorka je jediná na světě. Řeší ji i prezident, Italům nabídl renovaci

Kultura
Aktualizováno: 11. 7. 2025 10:43

Na Masters of Rock poprvé vystoupí Till Lindemann, frontman kapely Rammstein

Kultura
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ