Český jazzový kontrabasista s americkým pasem Miroslav Vitouš obdržel v Berlíně cenu německých hudebních kritiků za album roku. Odborníci tak ocenili Vitoušovu desku Universal Syncopations II, která letos vyšla u známého německého vydavatelství ECM Records.
"Myslím, že toto ocenění má daleko větší váhu než ostatní ceny, které jsem dostal, protože to je cena, která vychází z kvality hudby," řekl Vitouš před slavnostní ceremonií v berlínském Muzeu hudebních nástrojů. Německá cena podle něj není závislá na vazbách mezi nahrávacími společnostmi a porotci, jako tomu prý bývá v Americe u cen Grammy. "To je všechno politika a peníze. Tady je to bez peněz," dodal hudebník.
Sám polemizuje s tím, jestli ještě hraje jazz, který se podle něj už vyvinul v jiný druh hudby. "Tvořivá síla se spojuje se symfonickým zvukem. Už ani nejde o jazzovou improvizaci, je to prostě dál," vysvětlil. Právě prý dodělává novou desku s moderní jazzovou kapelou, kde se ovšem pokouší pokročit k další, zcela nové formě hudby, říká tajuplně.
Letošní cenu německých hudebních kritiků (Preis der deutschen Schallplattenkritik 2007) dostal Vitouš za to, že na druhé části cyklu Universal Syncopations prozkoumává široký rejstřík možností skupiny. Ta zahrnuje trubku, hned trojici saxofonů, bicí, smyčce i vokály pražské jazzové zpěvačky Vesny Vaškové-Cáceresové.
"Opravdu neotřelý most mezi klasikou a jazzem, žádné slátaniny a la 'Play Bach' (trio francouzského pianisty Jacquese Loussiera) nebo akademická škrobenost třetího proudu. Víra, že něco takového opravdu existuje, časem opustila i ty největší optimisty. Ale teď se blíží záchrana: Miroslav Vitouš a druhý díl jeho cyklu Universal Syncopations," zdůvodnila německá kritika svou volbu. Vitoušovo mistrovské dílo je prý plné akustického dobrodružství a je ukázkovým příkladem fantazie bez hranic.
Němečtí hudební kritikové letos udělili desítku výročních cen vesměs v žánrech jazzu a klasiky. V jazzu bylo kromě Vitoušovy desky oceněno album The Pilgrimage letos zesnulého tenorsaxofonisty Michaela Breckera.
Pražský rodák Vitouš, který v prosinci oslaví 60. narozeniny, je vedle polyinstrumentalisty Jana Hammera a dalšího jazzového kontrabasisty Jiřího (George) Mráze ve světě nejznámějším hudebníkem pocházejícím z Čech.
V roce 1969, pouhé tři roky po emigraci do USA, natočil dvaadvacetiletý Vitouš své první album jako vedoucí hráč. Na desce Infinite Search, obsahující šest Vitoušových původních skladeb, jej doprovázeli jazzové veličiny - klávesista Herbie Hancock, tenorsaxofonista Joe Henderson a kytarista John McLaughlin.
Počátkem 70. let Vitouš spoluzakládal strhující jazzrockovou formaci Weather Report společně se slavným saxofonistou Waynem Shorterem a nedávno zesnulým rakouským klávesistou Joem Zawinulem. Jako hlavní hráč nahrál Vitouš pod svým jménem celkem 14 alb. Vitouš je rovněž členem souboru Divadla Vizita a občas spoluúčinkuje v improvizovaných představeních s hercem Jaroslavem Duškem.
Ilustrační foto: ČTK