Britská skupina Jethro Tull vystoupí ve čtvrtek v rámci světového turné ke 40. výročí svého založení v Kongresovém centru Praha. I když je v České republice poměrně častým hostem, o její vystoupení bývá tradičně velký zájem.
Vstupenky na čtvrteční koncert se začaly prodávat na začátku července a během čtyř týdnů bylo vyprodáno, uvedl zástupce pořadatelů. Kapacita sálu podle organizátorů čítá přibližně 2700 míst, všechna jsou k sezení.
Kachna asi nebude
Dá se předpokládat, že v Praze zazní úspěšné písně Jethro Tull jako Living In The Past, Thick As A Brick, Locomotive Breath a další. Jethro Tull však prý pravděpodobně nezahrají skladbu One White Duck, jejíž nahrávku pořízenou v Praze v roce 1992 zařadili na své živé album A Little Light Music. Kapela, která si dala jméno podle anglického zemědělského reformátora, vynálezce a hudebníka 17. a 18. století, hrála letos v Česku už jednou. Koncertu v amfiteátru pod hradem v Lokti přihlíželo v červnu několik tisíc nadšených posluchačů, kteří obsadili nejen všechna místa k sezení, ale také skály u přírodního hlediště. Ojedinělý koncert byl beznadějně vyprodán už od února.
Přestože skupina ve své hudbě mísí především prvky rocku a folku, může se pochlubit i cenou Grammy v kategorii Best Hard Rock/Metal Performance za album Crest of a Knave z roku 1987. Jethro Tull za svou kariéru prodali přes 60 milionů alb a mají na svém kontě více než 60 zlatých a platinových desek. Celkově odehráli přes 3000 koncertů ve 40 zemích světa. Skupina je také zapsána v Guinnessově knize rekordů za první mezikontinentální satelitní televizní přenos rockového koncertu mezi Amerikou a Evropou, který se uskutečnil v říjnu 1978.
Kapelník Jethro Tull, skotský skladatel, zpěvák, textař a flétnista Ian Anderson, patřil k prvním, kdo v rockové hudbě začal používat flétnu. Oblékal si barevné šaškovské kostýmy, stylizoval se do role starce, křepčil na pódiu na jedné noze a svojí originální inspirací středověkým folklorem získal respekt odborníků.
Foto: archiv Týdne