Kamarádství s tichem i tančírna Mazaného Filipa

Kultura
26. 4. 2015 19:30
Hudební tipy
Hudební tipy

Introvertní romantika, nebo naopak rozdováděný mejdan? Bylo by přinejmenším hloupé se tvářit, že jeden ze směrů (a je jedno, který) je ten "tabulkově" správný a druhý znamená předem jasnou cestu do pekla. Každý má svoje a kdokoli může akceptovat oba. Anebo je také oba odmítnout. Volba hudbu přijmout, a udělat z ní něco, co dotyčného obohacuje, anebo se naopak vůči ní vymezit, je stejně skvělá jako hudba sama.

Luno: Close to Silence (Indies Scope)
http://bandzone.cz/luno

Doba módy unplugged alb je už asi pryč, ale ani v nejmenším to neznamená, že by občas nějaké nemohla být příjemným zpestřením. Luno, pražské indiepopové kvinteto, si akustickou verzi koncertně vyzkoušelo loni, a poté co si zpěvačka Ema odbyla příjemnou mateřskou povinnost, vydalo s letošním jarem i její studiovou verzi. Ta docela dobře ukazuje to, co možná mnohdy zaniklo v plochách zasněných kytar: že totiž skladby mají silný autorský potenciál a svlečené do pouhého písničkového základu fungují i bez efektů a elektronického zdobení.

Luno nahrálo skromné album a neokázalý je i jeho obal.Lehce kacířskou myšlenkou je pak názor, že v této podobě někdy znějí i překvapivě lépe. Své v tom jistě hraje roli i fakt, že jde v podstatě o best of výběr, neboť skladby vyfiltrované ze čtyř vydaných titulů doplňují už jen dvě coververze. I tak je ale už po prvním poslechu jasné, že nejde jen o samoúčelnou kuriozitu, ale o potenciální novou cestu, která zůstává otevřená.

Už od prvních tónů klavíru je jasné, že tu ještě mnohem více než jindy vše táhne i korunuje Emin hlas. Je posmutnělý a zamyšlený, ale přesto uhrančivě magický. Jasně dává najevo, co je hlavní klenot kapely. Má takovou sílu, že dovoluje celé kapele zvolnit a uvolnit prostor. Zjednodušení aranží mnohým písním prospělo: jsou vzdušnější, často dramatičtější, krásnější, s výraznějšími možnostmi gradace.

Předělávky Roe-Deer a Depeche Mode potvrzují schopnosti kapely, ale jsou i příjemným zpestřením autorského přístupu, neboť vnášejí popovější polohu. Asi ne každý totiž přivítá písničkovější a intimně komorní romantiku. Celá první polovina testuje posluchačskou věrnost a sází muzikantsky jen na klavír, až počínaje Come and Fail se odkrývají skutečné možnosti celé kapely. Ani pak ale celek nikdy neklesne k popové prvoplánovitosti.
Základní dnes už pětici posílilo i kvarteto smyčců a vokály dvojice sester Katzerových (z nichž se mimochodem klubou jedny z nejlepších vokalistek široko daleko). A jestli lze albu něco vytknout, pak je to skutečnost, že na něm služeb hostů Luno nevyužilo více.

Nicméně i tak to nakonec vůbec nedopadlo zle: jestli se původně nabízela myšlenka, že šlo především o vyplnění času Emina mateřství, aby se kapela nemusela dočasně zastavit, nakonec to skončilo pozoruhodnou položkou v diskografii, která z ní i zpětně bude vyčnívat výrazněji než její v mnohém mezi sebou zaměnitelní předchůdci. A dost možná ke kapele přivede i ty posluchače, kteří by se jí jinak vyhnuli.

Mydy Rabycad: Glamtronic (vlastní náklad)   
http://bandzone.cz/mydyrabycad

Elektroswing jako žánr výrazně rozděluje posluchače na dva tábory: pro jeden je svěžím větrem do lesíka taneční hudby, pro ten druhý pak čirým zlem v cílení na posluchačskou první signální. Důkazem, o jaký fenomén jde, jsou mimo jiné i Mydy Rabycad: po necelých třech letech vydávat druhé album, z nuly se dostat do pozice kapely, která si může dovolit ho pokřtít v jednom z nevětších pražských klubů (z jehož pódia se jejich mnozí kolegové nepodívají ani po mnoha letech existence) a dostat se i do zorného úhlu komerčních médií, se prostě nestává každému. A to už ani nemluvě o koncertech v zahraničí nebo účasti na festivalech jako slovenská Pohoda.

Svěžest a suverénnost, podložená množstvím odehraných koncertů, se promítla i na druhou nahrávku. Mnohem důležitější však je, že nezůstala u elektroswingových dogmat, a ačkoli jazzové nálady tu stále tvoří výrazný stavební prvek, zdaleka nezůstává jen u nich. Jako by od počátku chtěli tvůrci posluchače přesvědčit, že si dobře uvědomují, že největším problémem elektroswingu, který jsou ochotni uznat i jeho příznivci, je opakování a nenápaditost schémat, která časem začnou nudit i ty, kteří zprvu byli nadšeni.

Mydy Rabycad sázejí na dotaženost a je to vidět i na výtvarném zpracování obalu.Mydy Rabycad naopak na své druhé desce nudu zahánějí do kouta. Hodně prostoru dostává i nadprůměrný hlas Žofie Dařbujánové, a když se přidají smyčce jako v závěrečné Dreamland of Mine, je tu najednou síla, která by se neztratila ani v titulcích libovolného příběhu s agentem Jejího Veličenstva. Jamesem, co má číslovku 007. A paradoxně nejzbytečnější je naopak deska tam, kde se retro odéru dobrovolně vzdává a hlas ustupuje tanečnímu dusotu jako v Ready to Stay - pak už ji z kómatu neprobere ani svižně odsekávaná ska kytara.

Skladby si šikovně pohrávají s kontrasty a přímo přivolávají atmosféru tančírny. Tedy té, kterou by klidně mohl zajít navštívit a něco málo tam popít Phil Marlowe - aby později za doprovodu kapely na pódiu v noblesních kulisách dostal svou další "nakládačku". Album sice ani na okamžik nezní nijak novátorsky, ale vyvažuje to skvělými groovy, ironií naočkovaným nadhledem, s jakým míchá tradici s elektronickými samply, výrazně diktujícím rytmem, sexy basovými linkami a zručně zaranžovanými dechy. Ani na okamžik to celé nezní provinčně a snadno rozcuká končetiny i těm, kteří jinak k tanci nemají sklony.

Bylo by úsměvné se tvářit, že v případě tohoto alba jde o nějakou nezávislou scénu - jeho ambice směřují k vyprodaným velkým sálům, plesům, firemním večírkům, šampaňskému tekoucímu proudem a popůlnočním časům na hlavních scénách festivalů. Nechce nic sdělovat ani ohromovat experimenty či objevností, ale provedením, přirozeností a propracovanými aranžemi. A také roztančit a bavit ty, kteří o to stojí. A jde mu to až překvapivě snadno.

Autor: Antonín KocábekFoto: archiv

Další čtení

Soutěž o vstupenky na koncert Lionel Richie

Kultura
1. 7. 2025

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ