<span>Koncert Sigur Rós</span>: Křehké písně pro vnímavé publikum

Kultura
20. 8. 2008 07:28
Islandská skupina Sigur Rós.
Islandská skupina Sigur Rós.

Islandská skupina Sigur Rós.V současnosti nejslavnější islandská skupina dorazila do Prahy bez avizované dechové sekce i smyčcového kvartetu Amiina. Přesto nadchla publikum v aréně HC Sparta.

Sigur Rós vycházejí z post-rocku a doplňují ho o zasněné melodie a vysoký melancholický zpěv (v islandštině nebo ve smyšlené řeči Vondalenska). Z uvedených matérií dokáží však Sigur Rós utkat i hravou píseň. Těch je nejvíc právě na posledním albu Með suð í eyrum við spilum endalaust, které skupina přijela do Prahy představit.

Hned v úvodu Sigur Rós vyvrátili pochybnosti o tom, že prostor pro konání koncertu výslednému dojmu uškodí. Organizátoři s vědomím toho, že Sigur Rós nejsou běžnou „stadiónovou kapelou", zmenšili kapacitu v hledišti zhruba na polovinu a dosáhli tak - v jinak nevzhledném prostředí - sympaticky komorní atmosféry celého koncertu.

Skvělý zvuk a kytarová hypnóza

Navíc převážně starší (a zřejmě posluchačsky zkušené) publikum mělo od první skladby Svefn-g-englar pochopení pro vjem každého detailu postupně gradujících skladeb. V tichých pasážích bylo skvělé sledovat, jak zhruba čtyři tisíce návštěvníků koncertu v naprostém tichu se zaujetím poslouchá každé „nedokonalé" sešlápnutí stařičkého harmonia. Kromě empatického publika byl však největším pozitivem koncertu výborný zvuk (v holešovické aréně věc opravdu nevídaná).

Sigur Rós si v průběhu bezmála dvouhodinového setu libovali, jak je u nich zvykem, v hypnotickém opakování motivů a vytváření zvukových barev. Od kytarových stěn (úvod Ny batterí), přes hříčky všech čtyř členů kapely s klávesami a xylofony v úvodu skladby Saeglopur (z desky Takk) až po využití tleskajícího publika jako regulérního rytmického nástroje pro svižnou skladbu Gobbledigook z aktuálního alba.

Nadšené publikum si vytleskalo přídavek, kterým se vcelku nepřekvapivě stala více než desetiminutová epická skladba Popplagið z asi nejslavnějšího alba skupiny, jehož název tvoří pouze prázdné závorky. Publikum se sice dožadovalo ještě dalšího přídavku, ale Sigur Rós se už jen několikrát uklonili a opustili pódium. V nejlepším se má přestat a je to tak správně.

Foto: amiestreet.com

Autor: Jan Vávra

Další čtení

Zemřel herec Robert Redford. Bylo mu 89 let, odešel ve spánku

Kultura
Aktualizováno: 16. 9. 2025 14:45
Vyšehradský most / most na Výtoni

Vyšehradský most stát nakonec nechá opravit. Sundají ho na břeh

Kultura
16. 9. 2025
ilustrační foto

Korunovační klenoty poprvé shlédli školáci. Zájem škol je obrovský

Kultura
16. 9. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ